Australija brani Juliana, Švedska niječe da je pod pritiskom SAD-a
Osnivač WikiLeaksa favorit je za osobu godine magazina Time. Slučaj koji se protiv Juliana Assangea vodi zbog seksualnog zlostavljanja lične je prirode i nije povezan s njegovim radom i objavom američkih diplomatskih tajni
– ustvrdila je švedska tužiteljica Marianne Ny poslije Assangeova hapšenja u Londonu.
Na pitanje traži li SAD od Švedske da im izruči osnivača WikiLeaksa, M. Ny kazala je da nije dobila takve upite te istakla: – Nisam izdala evropski nalog za hapšenje da bih ga predala SAD-u.
Bildt: Mi smo nezavisni
I švedski ministar vanjskih poslova Carl Bildt zanijekao je jučer bilo kakve kontakte između švedskih i američkih vlasti oko mogućeg transfera ako Assange iz Velike Britanije bude izručen Švedskoj.
– Imamo nezavisno sudstvo koje djeluje u skladu sa zakonom te nema nikakvih kontakata sa švedskim ili bilo kojim drugim vlastima – ustvrdio je Bildt za jučerašnjega posjeta Beogradu.
Claes Borgstrom, odvjetnik kojeg su angažirale Anna Ardin i Sofia Wilden, djevojke koje terete Assangea, tvrdi kako ne postoji politička urota protiv Assangea. – To nema nikakve veze s WikiLeaksom i CIA-om – ustvrdio je Borgstrom, koji smatra da ima jak slučaj te da postoje osnove za podizanje formalne optužnice.
Time je opovrgao i informacije koje se od utorka šire webom, a koje Annu Ardin zbog njezinih posjeta Kubi i poznanstva s kubanskim disidentima – koje potpomaže SAD – povezuju s CIA-om. Djevojke koje su tužile Assangea ovih se dana drže dalje od javnosti, pa mediji nisu mogli dobiti komentar od Anne Ardin koja od kolovoza, kada je s pričom izišla u javnost, dobiva brojne prijetnje zbog klopke u kojoj se uhvatio Assange. Borgstrom kaže kako je posve zanemareno da je riječ o žrtvama.
Bush: Što je to G 20?
Glavno lice WikiLeaksa i trenutačni favorit izbora za osobu godine magazina Time u međuvremenu vrijeme provodi u britanskom zatvoru Wandsworthu.
Kevin Rudd, ministar vanjskih poslova, a donedavni premijer Australije, Assangeove domovine, ustvrdio je jučer da Julian Assange nije odgovoran za curenje diplomatskih tajni, već da krivnju snose same Sjedinjene Države.
– Assange nije osobno odgovoran za neautoriziranu objavu 250.000 dokumenata iz američke diplomatske mreže – kazao je Rudd za Reuters istaknuvši kako pravnu odgovornost snose oni koji su odnijeli te dokumente, a ne oni koji su ih prenijeli.
Rudd je u jednom od američkih dokumenata opisan kao "kontrol frik", a navodi se i kako su se Amerikanci razljutili kad je proširio vijest da ga je bivši predsjednik George Bush u jednom telefonskom razgovoru pitao "Što je to G 20?".
– O meni se mnogo gore pisalo prije, a pisat će se i ubuduće, no, iskreno, nije me briga – komentirao je američke ocjene Rudd.
Večernji