Glavni haaški tužitelj Brammertz izgubio dokumente
Glavnog haaškog tužitelja, koji će danas pred Vijećem sigurnosti UN-a podnijeti izvještaj o RH, u New Yorku ispituju zbog neshvatljivih propusta i nedosljednosti u radu.
Hrvatska ulazi u završnicu pregovora s Europskom unijom i važna nam je pozitivna ocjena saradnje Zagreba s Haagom.
Serge Brammertz pisani je izvještaj poslao na East River 17. novembra, dobili su ga glavni tajnik Ujedinjenih naroda Ban Ki-moon i sve članice Vijeća sigurnosti pa su najvažniji naglasci već procurili u javnost.
Saznali smo da glavni tužitelj pozdravlja napore hrvatske vlasti u provedbi istrage o nestalim vojnim dokumentima iz operacije Oluja, ali naglašava da u toj istrazi “ima nedosljednosti” te se žali da u posljednjih šest mjeseci nije dobio nijedan traženi dokument ni informaciju o tome gdje bi on mogao biti.
Dobio tri izvještaja
Brammertz se u izvještaju pohvalio kako je hrvatska Radna skupina o nastavku administrativne istrage o nestanku vojnih dokumenata “počela ispitivati važne nove smjerove u istrazi na koje je upozorio njegov ured prije godinu dana” te je primio tri izvještaja o toj temi.
Glavni tužitelj poziva Zagreb da nastavi istragu i u cijelosti razjasni nestanak dokumenata iz Oluje uprkos tome što je završeno suđenje generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču te uskoro slijedi presuda. Pred Vijećem sigurnosti Brammertz će kazati da su sve njegove primjedbe hrvatske vlasti primile na znanje i izrazile spremnost da nastave rad.
Večernji list od diplomatskih izvora u Ujedinjenim narodima doznaje da Brammertzov izvještaj svi ocjenjuju poticajnim za Hrvatsku i on ne može usporiti procese ulaska u Europsku uniju, ali je napisan stilom koji ostavlja mogućnost da se u junu 2011. prije završetka pregovora još jednom čuje ocjena glavnog tužitelja o suradnji sa Zagrebom.
Zanimljiva je informacija da Serge Brammertz još od srijede boravi u New Yorku gdje pet dana ne provodi samo zbog konzultacija o radu tužiteljstva nego ima i velikih problema zbog “nedosljednosti” svoga rada u ulozi šefa međunarodnog istražnog tima Ujedinjenih naroda u slučaju ubojstva libanonskog premijera Rafika Haririja koje se dogodilo u februaru 2005. godine.
Upozorenje novinarke
Brammertza je 11. januara 2006. godine na tu dužnost imenovao glavni tajnik Kofi Annan nakon što je ostavku podnio prvi istražitelj Detley Mehlis.
Gotovo dvije godine Serge Brammertz radio je na slučaju Hariri dok u novembru 2007. godine nije naslijedio Carlu del Ponte i postao glavnim tužiteljem Tribunala za bivšu Jugoslaviju.
Televizijska stanica CBS i arapski novinski izvjestitelji iz New Yorka otkrili su da je “izgubio važne dokumente koji potvrđuju umiješanost Hezbollaha u smaknuće libijskog premijera Rafika Haririja koji je ubijen u eksploziji bombe 2005. godine, a njegovi su sljedbenici tada optužili Siriju da stoji iza ubistva što je Damask odlučno nijekao.” Neslužbeno doznajemo da se istraga o Brammertzovu djelovanju u slučaju Hariri traži jer je otkiveno da nije bio primjeren ni njegov odnos prema svjedocima, a mogao bi i krivično odgovarati za smrt policijskog kapetana Wissama Eidua.
Zamjera mu se što nije naredio istragu o mobilnoj telefonskoj komunikaciji osumnjičenih nakon bombaškog napada u kojem je stradao Hariri, a cijela priča došla je i do evropskih vlada i Bijele kuće, no svi šute i čekaju da se prvi očituje glavni tajnik Ujedinjenih naroda koji je nadređen glavnom haaškom tužitelju.
Utjecajna novinarka libanonskog podrijetla Raghida Dergham, koja redovito gostuje na CBS-u i CNN-u, poručuje Ban Ki-moonu da pripazi gdje će sve završiti ili se izgubiti i Brammertzovi haaški dokumenti.
Smjena zbog nemara?
Apsurdno je da upravo Serge Brammertz uporno od Hrvatske traži istrage o dokumentima iz Oluje ne vjerujući da ih nema ili da ih nije ni bilo te ne želi ni čuti da su “izgubljeni”, a možda će ubrzo biti smijenjen s funkcije glavnog haaškog tužitelja isključivo zbog vlastite nemarnosti u čuvanju službenih dokumenta iz istrage koja ni nakon pet godina nije dovršena.
Kako je izgubio papire koje je dao kasnije ubijenom policajcu?
Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Ban Ki-moon trebao bi ozbiljno razmotriti kakve kvalitete ima osoba koja je na dužnosti glavnog tužitelja za Tribunal o bivšoj Jugoslaviji jer je zametnula i nikad više nije uspjela pronaći važne istražne dokumente te dvije godine nikome nije govorila što je zapravo radila od siječnja 2006. do siječnja 2008. godine u istrazi o ubojstvu premijera Rafika Haririja.
Nevjerovatno je da Serge Brammertz, otkrivši upletenost Hezbolaha, izgubi dokazne dokumente nakon što ih je dostavio libanonskom istražnom policajcu Wissamu Eidu koji je nakon predaje ubijen – napisala je poznata američka novinarka libanonskog podrijetla Raghida Dergham koja redovito gostuje na CBS-u i CNN-u.
Večernji