Tužna srca kucaju brže
Islambosna.ba – Kada osoba izgubi supružnika ili dijete, onda joj tuga ne udara samo u prenesenom smislu na srce: prema australijskim naučnicima kod takve osobe dolazi do porasta srčane frekvencije, što je dovodi u opasnost.
Thomas Buckley i njegov tim s Univerziteta u Sidneju ustanovili su da faza tugovanja u prosijeku traje oko šest mjeseci, prije nego što se uspostavi nekadašnja svakodnevnica i stanje „normalnog“ života.
„Ljudi koji su prije gubitka voljene osobe imali srčane probleme, trebali bi potražiti pomoć ljekara čim primijete neuobičajena dešavanja na svom organizmu“, objašnjava Buckley.
Četiri otkucaja više u minuti
Naučnici su u svom istraživanju uporedili 78, zbog gubitka supružnika ili djeteta, ožalošćenih osoba sa kontrolnom grupom osoba bez smrtnog slučaja u porodici. EKG-snimci u trajanju od 24 sata pokazuju da je prosječan otkucaj srca kod ožalošćenih 75 u minuti, dok je kod onih bez smrtnog slučaja 70,7 otkucaja.
Broj aritmija, kao i učestalost napada straha i kliničke depresije su kod osoba neposredno nakon gubitka bliske osobe značajno povišeni nego li kod onih koji nisu ožalošćeni.
Nakon pola godine su testovi ponovljeni, pri čemu su vrijednosti većine ispitanih parametara bili normalni, osim što je broj depresija kod ožalošćenih bio i dalje povišen.
Prijašnja ispitivanja pokazuju da su slomljena srca podložna infarktima. „Moramo detaljnije ispitati povezanost između tuge i kardiovaskularnih riziko-faktora, a prije svega trebamo obratiti pažnju na preventivne mjere“, rekao je Thomas Buckley.
Islambosna.ba