“U junu smo dali niz preporuka i, s obzirom na to da se ne radi o nečemu što se može uraditi za jedan dan, vlasti još uvijek rade na njihovoj primjeni”, rekao je Bramerc za beogradski nedeljnik “Vreme”.
On je dodao da se, međutim, ne radi samo o haškim preporukama, nego i o potrebi da srpska strana više djeluje proaktivno.
“Treba, prije svega, brže reagovati na primljene informacije i posvetiti više resursa hvatanju bjegunaca”, naveo je Bramerc.
On je ponovio da je u svom izvještaju podnijetom Savjetu bezbjednosti UN iznio kritike u vezi sa potragom za bjeguncima i dodao da srpske vlasti “treba ohrabriti da više rade, primijene preporuke i zauzmu proaktivan pristup”.
Navodeći da je posljednji put Mladićevo prisustvo u Srbiji ustanovljeno 2006. godine i da se, u međuvremeno, nisu pojavili dokazi da je napustio Srbiju, Bramerc je ponovio da zbog toga njegova “radna hipoteza” da je on još uvijek u Srbiji, ali da “treba imati u vidu i mogućnost da je prešao granicu”.
Bramerc je napomenuo da će, ako Mladić i Hadžić budu uhapšeni nakon zatvaranja suda 2014. godine, biti aktivirana institucija “rezidualnog mehanizma”, odnosno sudske komponente koja bi sudila.
On je dodao da se time pokazuje da se ne isplati strategija čekanja na zatvaranje suda i da će suđenja pred međunarodnim sudom biti, bez obzira gdje i kada bjegunci budu uhapšeni.
Bramerc je rekao da je tokom nedavne posjete Moskvi od svojih ruskih sagovornika dobio jasan siglan da Rusija očekuje da se Hag pridržava plana o končanju rada, kao i da privede kraju tekuće procese.
On je izrazio nadu da će Savjet bezbjednosti UN produžiti mandat glavnog haškog tužioca, koji ističe u decembru iduće godine, jer je “ovo veoma zahvalan i interesantan posao”.
Srna