Teška vremena: Nakon irskog, portugalsko i špansko novčano tržište na rubu kraha

0

recesijaEvropski pokušaji da zaustave novu krizu postali su dodatno otežani sa današnjim razvojem situacije sa portugalskim i španskim dugom na tržištu obveznica, jer se ulagači boje da bi te dvije zemlje mogle slijediti Irsku i Grčku u traženju pomoći EU i MMF-a.

Kamate na portugalske i španske obveznice porasle su, što pokazuje da se ulagači počinju pribojavati mogućeg bankrota, a španija je zbog prevelikih kamata ograničila plasiranje obveznica. Portugal, predviđaju analitičari, stoji prilično loše i već bi početkom sljedeće godine mogao tražiti pomoć od EU, tešku oko 50 milijardi eura. Na svu sreću, portugalsko gospodarstvo čini samo dva posto onog eurozone, pa teškoće ne bi trebale imati prevelik uticaj na euro. Španski  problemi su manji.

Nove brojke o portugalskoj javnoj potrošnji bude sumnju u sposobnost portugalske vlade da kontroliše svoj dug. U prvih deset mjeseci ove godine javna je potrošnja porasla za 2,8 posto, a što je najznačajnije, rast kamata na obveznice je veći od rasta poreznih prihoda, što daje naslutiti da je trenutni dug neodrživ.

Portugal je smatran riskantnom zemljom čak i prije irskih nevolja, zbog slabog gospodarskog rata i visokog duga, navodi Index.hr. Zemlja je posuđivala velike svote novaca kako bi finansirala zadržavanje poslova, a istovremeno je izbjegavala provesti potrebne reforme u radnom zakonodavstvu.

Španija, peto najveće gospodarstvo u Evropi, pokušava se izvući iz dvogodišnje recesije. Budući da je stopa nezaposlenosti blizu 20 posto, bit će neophodno provoditi ozbiljne proračunske rezove i smanjiti proračunski deficit sa 11,2 na 6,0 posto dogodine.

Portugal je također najavio paket mjera štednje, koji uključuje rezanje plaća i dizanje poreza, ali kao i mnoge druge evropske zemlje, ta je vijest naišla na jako negativne reakcije sindikata i radnika, koji su već najavili proteste.

 

24sata.info

Leave a Reply