Vlasti su saopštile da je 1,7 miliona muslimana dobilo vizu za dolazak na Hadždž. Osim muslimana koji će za Hadždž doputovati u Saudijsku Arabiju, oko 200 000 vjernika iz zemlje će učestvovati u hodočašću.
Krećući se pješke, javnim transportom i privatnim automobilima hodočasnici će doći planinskim prolazom u dolinu Mina, oko tri kilometra od Mekke.
Saudijske vlasti nisu zabilježile nijedan veći incident na početku Hadždža, kao ni tokom molitve u petak u Velikoj džamiji u Mekki.
Snage bezbjednosti Saudijske Arabije su u mobilnom stanju pošto se strahuje od mogućnih napada Al-Qaide i drugih terorističkih organizacija tokom Hadždža.
Grupa Al-Qaida na Arabijskom poluostrvu odbacila je tvrdnje da će napasti muslimanske vjernike tokom Hadždža.
Kako bi se smanjio rizik od skupljanja velikog broja ljudi i oslobađanja puteva, vlasti su po prvi put uvele voz kineske proizvodnje koji će voziti do mjesta hodočašća.
Željeznički projekat vrijedan 1,8 milijardi dolara uključuje prugu dužine 18 kilometara i prevešće ove godine oko 180.000 putnika, kaže Habib Zein Al Abidin, pomoćnik ministra za opštinska i ruralna pitanja.
“Imaćemo kapacitet od 72.000 putnika na sat naredne godine. Ove godine radimo sa 35 posto kapaciteta. Naredne godine imaćemo između 500.000 i 600.000 putnika”, rekao je Abidin.
Zbog ograničenog kapaciteta voz će ove godine prevoziti samo stanovnike Saudijske Arabije, a naredne godine to će se prošititi i na druge.
Saudijska Arabija uložila je mnogo napora da poboljša uslove prolaska hodočasnika.
Tokom Hadždža 2006. godine u stampedu je poginulo 362 lica.
Hadždž je jedan od pet stubova islama i traje pet dana.
24sata.info