“Lady” San Su Ći kao noćna mora generala

0

san_chuPredstavnica pokreta otpora u Mijanmaru se našla na slobodi. U Rangunu već danima kruže glasine da je potpisana odluka o puštanju Aung San Su Ći iz kućnog zatvora. Ipak, jaki generali možda već pripremaju novo hapšenje.

Pred sjedištem zvanično raspuštene stranke NLD (Liga za demokratiju) okupile su se pristalice Aung San Su Ći. Oni nose transparente s natpisima “Uz tebe smo” i fotografije predsjednice stranke koja je već godinama u kućnom zatvoru. Pred zgradom se nalaze i pripadnici tajne službe koji bez ikakvog ustezanja prave fotografije okupljenih simpatizera, ali i prolaznika. Oni se trude da fotografišu svakoga ko pokaže interes za ono što govore opozicionari.

“Nema više pravne osnove da Su Ći provede u zatvoru i jedan jedini dan”, kaže stranim novinarima njen advokat.

Najveći dio proteklih dvadesetak godina života liderka opozicije Aung San Su Ći, inače kćerka jednog generala i nacionalnog heroja bivše Burme, provela je u zatvoru. Njen glavni grijeh je što je na izborima 1990. godine dovela svoju stranku do izborne pobjede. Ali, u ovoj južnoazijskoj državi vladaju generali, a ne narod. Generali su nedavno dozvolili održavanje novih izbora, prvih u protekle dvije decenije, ali Su Ći nije bilo dozvoljeno da na njima učestvuje.

“Lady” je još popularna

“Lady” (dama), kako je stanovnici Mijanmara još uvijek nazivaju, očito još uvijek uživa veliku popularnost među narodom. Jedan budistički monarh iz Ranguna kaže kako ona “još uvijek predstavlja oličenje volje naroda”. Jedan student dodaje “da bi Su Ći opet pobijedila na izborima”.

Vojnoj hunti je ipak pošlo za rukom da podijeli opoziciju i da izoluje Ligu za demokratiju. Neki opozicionari očito nisu htjeli da propuste priliku i da učestvuju na izborima. Oni su odbili želju Su Ći i drugih opozicionara da se bojkotuju izbori koje su kontrolisali generali. Njihov argument je glasio: bolje učešće na nepoštenim izborima i tako dobijanje mogućnosti da se čuje glas opozicije u parlamentu, nego ništa.

Izbori u režiji generala

Sui Ći najavljuje nastavak političke aktivnosti (na slici njeno obraćanje simpatizerima u decembru 2002.)Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  Sui Ći najavljuje nastavak političke aktivnosti (na slici njeno obraćanje simpatizerima u decembru 2002.)Zapadne vlade su kao farsu ocijenile izbore na kojima nije bio dozvoljen pristup ni stranim posmatračima, ni stranim novinarima. Kina, baš kao i Tajland i Indija, koji njeguju odlične privredne veze s vojnom huntom, saopštili su kako poštuju ishod glasanja. Zvaničnih rezultata još nema, ali sve govori u prilog uvjerljive pobjede stranke koju kontroliše vojska.

Su Ći je doduše najprominentnija, ali ne i jedina osoba koja je zbog političkih uvjerenja držana u zatvoru u Mijanmaru. Iza rešetaka se trenutno nalazi više od 2000 opozicionara. Biće zanimljivo vidjeti kakvu će ulogu “Lady” imati nakon što je oslobođena. Njen advokat je već najavio kako Su Ći neće dozvoliti da joj generali ograničavaju bilo koju slobodu. Su Ći će tražiti kontakt s narodom, koristiće i mrežu twitter, kako bi slala poruke svojim simpatizerima.

To bi za nju moglo da bude i opasno. Vojna hunta je i ranije nalazila izgovore da produži njen boravak u zatvoru. Generali zaziru baš od toga da bi “Lady” mogla da pokuša da utiče na politička zbivanja u Mijanmaru.

DW/IslamBosna

Leave a Reply