Svi sponzori okrenuli leđa WikiLeaksu

0

Britanska kompanija koja skuplja donacije na webu ustvrdila je da je WikiLeaks na crnim listama.

“Mi više ne želimo skupljati donacije za vas”, sažeta je poruka koju je elektronskom poštom početkom avgusta primio Julian Assange, osnivač web stranice WikiLeaks. Poruka je došla u jeku afere koju je upravo ta web stranica izazvala objavivši gomilu dokumenata američke vojske koji su potvrđivali brojne slučaje pogibije civila u operacijama u Afganistanu za koje javnost do tada nije znala.

Nedopušten upad

Assange je zatražio dodatno tumačenje od britanske kompanije Moneybrookers koja je do tada uredno sakupljala donacije i tako omogućavala rad WikiLeaksa. I stigao je drugi mail od jednog od menadžera kompanije imenom Daniel: “Kad sam obavljao redovitu kontrolu mojih klijenata primijetio sam da s vašim računom nešto nije u redu. Stoga sam poslao upit našem odjelu za rizik i za pravne poslove.” Oni su menadžeru odgovorili, a on je i taj odgovor poslao Assangeu: “Daniel, možeš ga informirati da je njegov račun suspendiran jer mu se pristupalo s IP adrese koja se nalazi na “crnoj listi”. Međutim, u skladu s nedavnimi publicitetom i nastavnim stavljanjem entiteta WikiLeaks na “crnu listu” u Australiji i na popis kompanija koje treba motriti u SAD-u, mi smo odlučili prekinuti našu poslovnu suradnju”. Assange je o cijelom slučaju izvijestio britanski dnevnik list Guardian, a zatim su vijest prenijeli i drugi mediji.

Napadi na Assangea

Osnivač WikiLeaksa tvrdi da iza otkazivanja saradnje stoji pritisak američke vlade koja je od njega, odmah nakon što je objavio dokumente o Afganistanu, tražila da ih vrati i uništi, što je on odbio. Nakon toga su se pak u medijima pojavili napadi na njega koji su se pokazali neutemeljeni. Assange je potom najavio da će objaviti novi set tajnih vojnih dokumenata, ovaj put vezanih uz Irak. I u međuvremenu je izgubio jedan od važnih izvora financiranja.

Moneybrookers su na upit američkog CNN-a odbili raspravljati o detaljima svoje odluke. Assange je preko CNN-a poručio da, jasno, ne kani mirno promatrati cijeli slučaj te da traži načine pravnog djelovanja. Za Guardian je pak rekao kako će ovaj slučaj vrlo vjerojatno izazvati snažan udarac Moneybrookresu.

Pentagon se priprema za novi današnji udar

WASHINGTON – Američko ministarstvo obrane je u petak objavilo kako pretražuje baze dokumenata vezanih uz rat u Iraku pripremajući se za moguće novo objavljivanje tajnih dokumenata na WikiLeaksu koje je najavljeno za danas. WikiLeaks je najavio da će ovaj set dokumenata biti još zanimljiviji jer će sadržavati niz obavještajnih, neobrađenih podataka.

Tim od 120 ljudi

Pentagon se za ovaj novi napad pripremio jako dobro: formiran je tim od 120 osoba koji je pročešljao dokumentaciju kako bi “utvrdio kakav bi mogao biti učinak objave”. No, u Pentagonu priznaju da ne raspolažu informacijom o tome koji bi se dokumenti mogli pojaviti na internetu. Zabrinuti su jer bi objava mogla omogućiti uvid u takozvane SIGACTS (significant activities, značajne aktivnosti), dokumente koji govore o osjetljivim detaljima vojnih operacija. Stoga su iz Pentagona pozvali WikiLeaks da im vrati sve dokumente jer su oni naprosto njihovo vlastništvo.

Velika šteta

“WikiLeaks nema potrebnu razinu ekspertize kad je riječ o tim dokumentima. To nije tako jednostavno kao samo navođenje imena. Postoje i druge stvari koje mogu nanijeti veliku štetu”, rekao je pukovnik David Lapan.

Glavni akteri

Julian Assange: osnivač WikiLeaksa, Australac, koji se nakon objave dokumenata našao pod optužbom za silovanje u Švedskoj. No, optužba je ubrzo odbačena.

Moneybrookers: britanska kompanija koja prikuplja sredstva od donacija preko weba i omogućava kupnju preko weba. Assange ih optužuje da su pod pritiskom SAD-a prestali raditi za njih.

Robert Gates: američki ministar obrane koji se, zajedno s čelnicima obavještajnih agencija, našao u neugodnom položaju nakon objave dokumenata o Afganistanu.

Jutarnji

Leave a Reply