Francuska se oštro usprotivila ukidanju viznog režima za BiH
Francuska se oštro usprotivila ukidanju viznog režima za BiH, kritizirajući izvještaj Evropske komisije o ispunjavanju uvjeta iz Mape puta za našu zemlju i Albaniju, čime je taj proces ponovo doveden u pitanje.
Osnivači Evropske inicijative za stabilnost (ESI) Gerald Knaus i Alexandra Stiglmayer u autorskom tekstu navode da je Francuska iznijela zahtjev za dodatne sigurnosne agencije i tako pod upitnik stavila brojne navode iz izvještaja kojim je Evropska komisija članicama EU predložila da donesu odluku o ukidanju vizne zavjese za BiH.
"Došlo je kao šok kada se Francuska prošlog četvrtka usprotivila održavanju obećanja koje je dala EU, stavljajući pod znak pitanja nalaze Evropske komisije o spremnosti BiH i Albanije za ukidanje viza. Francusko dovođenje nalaza Komisije u pitanje i tvrdnja da BiH i Albanija ne bi 2010. godine trebale dobiti vize, na štetu su već opadajućeg kredibiliteta EU u cijeloj regiji i ukazuje na to da je uvjetovanost EU zapravo vođena ne reformama, nego politikom", naveli su Knaus i Stiglmayer, piše Dnevni avaz.
Čelnici ESI-ja u svom tekstu koji je objavljen na internet-stranici koja pomno prati proces ukidanja viznog režima ističu da se u evropskim krugovima govori o nekoliko mogućih razloga za negativan francuski stav.
"Neki smatraju da je taj potez zapravo francuska osveta Komisiji, koja je nedavno žestoko kritizirala vladu Nicholas Sarkozy zbog zatvaranja romskih kampova i protjerivanja njihovih stanovnika u Rumuniju. Drugi, pak, tvrde da se ona temelji na populističkoj antimuslimanskoj pristrasnosti", ističu Knaus i Stiglmayer u zajedničkom tekstu.
Evropska unija, nakon pozitivnog izvještaja EK o ispunjavanju uvjeta, pokrenula je proces donošenja odluke o ukidanju viza. Kroz taj proces sve države članice i Evropski parlament moraju dati saglasnost za tu odluku.
Parlament EU već se izjasnio da želi učiniti taj korak, ali kada su države u pitanju, javili su se krupni problemi. Francusko protivljenje može biti veliki problem, s obzirom na to da bi se i druge države vrlo lako mogle pridružiti skepsi i odgoditi cijeli proces do daljnjeg.
U ESI-ju navode tri moguća ishoda ove priče. Prvi je da većina zemalja članica EU i Evropski parlament uvjere Francusku da promijeni svoj stav. Druga je mogućnost da belgijsko predsjedništvo EU stavi ovo pitanje na glasanje uprkos francuskom negodovanju.
Treći i najgori ishod bio bi da stav Francuske prevlada i da joj se pridruže druge članice EU. Iz ESI-ja upozoravaju da bi to značilo da EU krši obećanje dato građanima BiH i Albanije, ali istovremeno gubi kredibilitet u svojoj politici uvjetovanja koju pokušava primijeniti u regionu.
MOJportal