“Loše stanje u BiH prijeti slomom države”
Stanje u Federaciji Bosne i Hercegovine trenutno je najveći problem koji prijeti opstanku BiH kao države, ocijenila je Međunarodna krizna organizacija (ICG), ugledna nevladina organizacija koja analizira stanje u problematičnim regijama svijeta i na visokoj razini zastupa sprječavanje i rješavanje opasnih konflikata.
“Neučinkovita administracija većeg od dva bosanskohercegovačka entiteta paralizirala je proces donošenja odluka, dovela Federaciju BiH na rub bankrota i prouzrokovala socijalne nemire. Nastave li vlasti, izabrane nakon 3. oktobra, odgađati reforme nadajući se kako će se ustavne reforme uskoro dogoditi na državnoj razini i riješiti većinu problema u Federaciji, one riskiraju kompletni slom ovog enititeta”, stoji u sažetku izvještaja ICG-a.
U ICG-u podsjećaju kako su pokušaji uspostave ravnoteže između kolektivnih prava i vlasti većine na svim razinama u BiH stvorili kompliciranu strukturu podjele vlasti “koja frustrira Bošnjake i ne uspijeva zaštiti Hrvate”. Kao primjer navodi se konstatacija da bi Hrvati “rado zadržali postojećih deset županija koje bi Bošnjaci rado elimininirali”.
Također se navodi da pokušaji pomirenja građanskih prava s kolektivnim pravima konstitutivnih naroda često ne funkcioniraju, čemu je dokaz to da federalna vlada od 2009. ponekad nije bila u stanju donijeti ni najosnovnije odluke poput popunjavanja mjesta u entitetskom Ustavnom sudu.
Fragmentiranje političke pozornice u Federaciji BiH, kojom su dugo dominirale Stranka demokratske akcije (SDA) i HDZ BiH, takvo je stanje samo pogoršalo, drže i ICG-u.
“Sve dok Federacija BiH funkcionira, BiH je moguća, no također je tačno kako BiH ne može potrajati ako njen veći entitet ne funkcionira ili ako ona izgubi podršku Hrvata i Srba”, izjavio je Marko Prelec, voditelj ICG-ova ureda za Balkan.