„Od 10. februara 2006. kao predsjednik Republike Kosovo, i svih njenih građana, vršio sam tu funkciju odgovorno i sa punim požrtvovanjem, sa čistom savješću i uvijek vodeći se interesima građana i naše drage zemlje,“ rekao je Sejdiu.
Neće biti institucionalnog vakuma
Odmah nakon Sejdiuove ostavke, predsjednik Skupštine Kosova Jakup Krasnići, koji po Ustavu preuzima vršenje dužnosti predsjednika države, izjavio je da neće biti institucionalnog vakuma.
„Garantujem građanima Kosova, političkim partijama, institucijama i civilnom društvu da neće biti institucionalnog vakuma i da će sve što se uradi biti u skladu sa Ustavom Kosova i u interesu zemlje i građana”, rekao je Krasnići.On je takođe garantovao da će izbor novog predsjednika biti obavljen prema uobičajenoj ustavnoj proceduri.
To je potvrdio i premijer Kosova Hašim Tači koji je pozitivno ocijenio ostavku Fatmira Sejdiua. „Ustav Republike Kosova je izvor demokratije u zemlji i njegovo poštovanje je obaveza svih”, navodi se u kratkom pisanom saopštenju iz Tačijevog kabineta.
I Međunarodni civilni predstavnik na Kosovu Piter Fejt pozdravio je ostavku Fatmira Sejdiua. Fejt je istakao da najveći prioritet mora imati funkcionisanje institucija i Ustava Kosova i pozvao političke lidere da iskažu svoje sposobnosti i obezbijede brzu tranziciju Predsjedništva.
Prolongirati dijalog sa Beogradom?
Politički analitičar Iljir Deda ocjenjuje da je odluka Fatmira Sejdiua da podnese ostavku na mjesto predsjednika Kosova hrabra i da je treba pozdraviti.
DW