– Ljudi su bijesni i ogorčeni te žele da oni u Vladi svojim primjerom štednje uvjere građane da smo u teškim vremenima, da moramo stegnuti pojas. Oni to ipak prvi moraju učiniti, rekao je Vassilis Botskakos, stanovnik Atine.

Ipak, za ekonomskog analitičara Vagelisa Agapitosa, rezanje ministarskih plaća osim “psihološkog efekta”, nema neki veći značaj.

– Samo duboka restruktura unutar državnog sektora može dugoročno Grčku izvesti u mirnije finansijske vode, smatra Agapitos.

Grčka se nakon gotovo ruba bankrota u maju ove godine, trenutno nalazi u dubokoj recesiji i pokušavaju srediti svoje vanjske dugove, u čemu im je trogodišnjim zajmom od 110 milijardi eura pomogla i Evropska unija.

MMF je nedavno objavio kako je Grčka od uvođenja mjera štednje počela pokazivati znakove oporavka. Grčki ministar financija George Papaconstatinou, izjavio je prošle sedmice kako bi recesija u Grčkoj mogla biti znatno manje dramatična od predviđene za ovu godinu. Izrazio je i nadu kako Grčka ekonomija neće doživjeti pad veći od četiri posto, koliko je predviđeno planom izlaza iz recesije.

Fena

By teha5

Leave a Reply