Meso se tada šalje u splitski laboratorij gdje se izda potvrda kako je meso zadovoljilo svojom kvalitetom. Hladnjače u tom trenutku ulaze u Hrvatsku, a pokvareno meso se dalje distribuira.

Po hrvatskom zakonu, uvoznik koji je naručio govedinu ima pravo na drugo mišljenje. Traži da se ponovi uzimanje uzorka i ispitivanje mesa. Uzorci zatim odlaze u splitski laboratorij.

Splitski laboratorij, pak, kaže da je meso savršeno. Najbolje dosad. Kamione s granice puštaju u Hrvatsku, a meso se uskoro pojavljuje na policama trgovina, ili se, nakon prerade, nađe u nekoj ćevabdžinici. Preradom se potpuno unište dokazi da je meso bilo više puta zamrznuto i odmrznuto te da je staro deset godina, piše Jutarnji list.

Istiniti događaj koji je opisan, a koji se konstantno odvija na granici, samo je jedan od načina na koji uvoznici mogu, pod patronatom trenutnih zakona, uvesti staro smrznuto meso koje je bilo predviđeno za uništavanje. Jer, u zemljama EU takvo se meso mora spaliti ili prodati kao stočna hrana po desetak puta jeftinijoj cijeni. U Hrvatskoj zamrznuto meso nema rok trajanja. To je nedavno potvrdio i ministar poljoprivrede Hrvatske Čobanković.

Prevare sa slanjem u druge laboratorije, u kojima se redovito pokvareno meso proglašava dobrim, otkrio je zaštićeni svjedok, anonimni djelatnik mesne industrije, dobro upućen u trgovinu mesom.

– Znate li kako nekvalitetno i staro meso dolazi u Hrvatsku? Evo, reći ću: u jednom se laboratoriju u Zagrebu otkrije da uzorak mesa nije ispravan, a onda se, na zahtjev uvoznika, taj isti uzorak pošalje u Split, gdje se nekim čudom pokaže ispravnim i pošiljka uđe u Hrvatsku – ispričao je.

Biznis.ba

By teha5

Leave a Reply