“Mi koristimo nizak nivo vode u ovo doba godine kako bi locirali što veći broj ljudskih ostataka, prije nego se nivo jezera poveća, što će se vjerovatno desiti krajem ovog mjeseca”, kaže Matt Vennmeyer i nastavlja: “Mi prvo nastojimo otkriti i izmjestiti, a zatim identificirati žrtve koliko je to moguće. Mnogi ostaci žrtava su samo dijelovi tijela, sa nešto odjeće, i ličnih predmeta. Na nekim lokacijama su tijela čitava, ili gotovo čitava.”
“Na različitim lokacijama našli smo ljude, žene, rečeno mi je da ima čak i djece na jednoj lokaciji. Kako izgleda ljudski ostaci su iz raznih perioda, a jezero je potpilo široko područje. Nekoliko tijela bi moglo biti od prije 15 godina, druga od prije 50, pa i od 100 godina. Prioritet je sakupiti i dokumentirati najviše što možemo u kratkom periodu i ako je moguće identificirati što je moguće više žrtava, posebno DNK analizom za nedavne žrtve.”
“Problem predstavljaju i zmije, i neeksplodirane granate, mine i druge slične naprave i potrebno je voditi računa o sigurnosti ljudi koji rade, uzeti u obzir vremenske uvjete, i veličinu područja koje pretražujemo”, kaže Vennmeyer.
Predsjednik državne komisije BiH za traženje nestalih, Amor Mašović podsjeća na žrtve posljednjeg rata u BiH:
Poznato je da je više od dvije hiljade Bošnjaka i jedan dio Hrvata i Albanaca ubijen tokom agresije na Republiku BiH. Oni su bacani u rijeku Drinu, odnosno u jezero Perućac.
Sada su se stekli uslovi, jezero je dobrim dijelom ispražnjeno i tijela su doslovice počela isplivavati na površinu na obalama”, kaže Mašović.
On objašnjava da je ova operacija specifična i po tome što je to posljednja prilika da se nadju ti posmrtni ostaci, jer za desetak ili 15 godina, kada bude radjen novi remont brane, čak možda i nakon dužeg perioda, biće potpuno nemoguće doći do tih ostataka, prekriće ih nove naslage mulja i biće zauvijek izgubljeni.
GA