Švarc-Šiling: Evropa je mnogo griješila Razdvajanje funkcije specijalnog predstavnika Evropske unije (EUSR) od visokog predstavnika prilika je da EU ojača svoju poziciju, ali i da mjesto šefa OHR-a konačno preuzme Vašington, izjavio je u ekskluzivnom intervjuu za “Dnevni avaz” Christian Schwarz-Schilling, bivši visoki predstavnik.
Ispunjavanje uvjeta
– Sjedinjene Države su ključne za provođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i one mogu osigurati da se to doista dogodi. Istovremeno, EU bi došla u situaciju da može djelovati bez bonskih ovlasti koje, pokazalo se, ne voli i ne želi koristiti – kaže Švarc-Šiling.
Kako komentirate planove EU da spoji funkcije specijalnog predstavnika i šefa Delegacije u Sarajevu u jednu, namjeravajući na taj način da ojača svoje prisustvo. Vi ste, ako se ne varam, to predlagali prije nekoliko godina?
– To je mali korak naprijed. Predlagao sam to nakon što sam napustio funkciju visokog predstavnika u BiH. Poslije mene je došao Miroslav Lajčak i kada je odlazio rekao je da neće jahati mrtvog konja. Niko prije mene nije otvoreno rekao da funkciju šefa OHR-a nije moguće obavljati bez podrške prijestonica. Rekao sam tada da će postati i gore, a kako gore, vidjeli ste nakon butmirskog procesa koji je potpuno degradirao i naštetio OHR-u.
Visoki predstavnik više nema snage. OHR se ne može zatvoriti dok se ne ispune uvjeti, ali se može reorganizirati da snažno prati pitanja Dejtona i da ga vodi ličnost koja je u kontaktu s političkim centrima.
Je li realno da EU, kako se najavljuje, promijeni svoju politiku prema BiH i bude aktivnije angažirana?
– Evropa je mnogo griješila. Uzmite primjer presuda za slučajeve “Ganić” i “Kosovo”. Sudovi su jasni i mnogo više vezani za istinu od političkih lidera u Evropskoj uniji. Oni se ne bore za istinu, jer nema posljedica tih presuda. Vidite ponašanje Beograda u slučaju “Ganić”.
Epilog procesa
Ni sada nemaju snage da revidiraju politiku i promijene svoj odnos prema drugim slučajevima kakav je slučaj Ilije Jurišića. To bi bio pravac kojim bi Srbija trebala ići, ali u Beogradu nisu navikli da se sudska vlast odvaja od izvršne.
Kako ste doživjeli epilog slučaja “Ganić”, s obzirom na to da ste od početka bili uključeni u odbranu?
– Jako sam sretan i zadovoljan što se tako završilo. Nisam ni sumnjao da će biti ovakav ishod. Bili smo bliski tokom procesa, svjedočio sam na sudu i moram reći da je način na koji se on držao jasno govorio da je ovo pitanje principa, a ne samo njegova lična sudbina.
Kako komentirate činjenicu da se slučaj “Ganić” uopće mogao dogoditi i bh. vlastima i međunarodnoj zajednici?
– Uvijek su me zanimale historijske činjenice i pažljivo sam proučavao događaje iz maja 1992. godine. Ganić je bio na prvoj liniji braneći svoju zemlju od agresije, užasnog ilegalnog djela koje je vodilo u rat ogromnih razmjera.
Bio sam šokiran time da Beograd 18 godina poslije ima isti duh agresije protiv takvog čovjeka, da nije naučio ništa o činjenicama i istini. Beograd je pokazao najgori mogući duh. Pravni sistem u Beogradu uz ovakvu politiku je opasnost za region. Iznenađen sam i šutnjom međunarodne zajednice. Ali, posebno su me razočarali neki ljudi u Sarajevu.
Ko Vas je razočarao? Mislite li na one koji su dok je Ganić bio u zatvoru govorili da je u Dobrovoljačkoj počinjen zločin?
– Mislim da su se oni trebali upoznati sa slučajem prije nego su govorili o njemu. Drugo, trebali su Ganiću pružiti podršku, a ne da iznose sumnje o događajima koji, posebno međunarodnoj zajednici, nisu poznati u detalje. Predugo se čekalo u BiH da se pokaže istina u ovom slučaju i to je tužno saznanje
Avaz