Republika Srpska nije Kosovo

0

obamaaZajednički imenitelj poruka administracije predsjednika Amerike Baraka Obamine nakon izjašnjavanje Međunarodnog suda pravde svodio se na horska iščekivanja da će “jedini moguć haški ishod” učiniti da se Srbija i Kosovo “okrenu budućnosti, konstruktivnom podrškom miru i stabilnosti na Balkanu”.


Ta parola nakon Dodikovog stava o otvaranju “hipotetičke perspektive” za Republiku Srpsku nije povučena iz opticaja, ali su u prvi plan počela da izbijaju pojašnjavanja američke pozicije
, prenosi list Danas.

Podsjetimo, premijer Republike Srpske Milorad Dodik je u rekao da će mišljenje Suda u Hagu uticati na situaciju u BIH i da otvara hipotetičku mogućnost da Republika Srpska učini isto što i kosovski Albanci.

Filip Gordon, pomoćnik državne sekretarke i čovjek broj jedan u Stejt departmentu za sektor Evrope, kada je tome riječ, bio je prilično jasan sa konstatacijom da je “svršena stvar” sa Kosovom kao suverenom i nezavisnom državom. Gordon je pojasnio da se preporuka iz Haga odnosila samo na Kosovo, kao “jedinstven slučaj”, i da se njome nije postavio presedan za neke druge regione ili države. I portparol Stejt departmenta, Filip Krouli, nakon Dodikovog reagovanja saopštio je da se SAD protive svakom razgovoru o promjeni dejtonskog statusa BiH, piše Danas.

Filip Gordon je, kada je riječ o Kosovu i Srbiji, rekao da ima mnogo stvari o kojima bi dvije vlade trebalo da konstruktivno razgovaraju, što bi ih izvelo na put integracije u Evropu. Tim povodom on je sugerisao Beogradu i Prištini, “smjernice” za dalji dijalog, prije svega pravna pitanja, energetiku, policijsku i carinsku službu i, uopšte, sve što je važno za dobrobit ljudi “u dvjema susjednim državama”. Gordon se, u tom kontekstu, ogradio od medijskih spekulacija o podršci Vašingtona ideji o autonomiji za Srbe na sjeveru Kosova.

“SAD podržavaju pristup za koji se zalaže međunarodna zajednica i to ćemo nastaviti. A, to su koraci koje je već preduzela vlada u Prištini formiranjem opština sa većinskim srpskim stanovništvom na sjeveru Kosova, u kojima oni biraju čelnike lokalne vlasti iz svojih redova. To funkcioniše očekivano dobro u ostalim dijelovima zemlje, ali jošnije zaživelo na sjeveru Kosova”, rekao je Gordon.

Vijesti.ba

Leave a Reply