Negiranje genocida neprihvatljivo
Organizacije u Bosni i Hercegovini – Ured visokog predstavnika i specijalnog predstavnika EU, Vijeće Evrope, Rezidentni koordinator UN-a, EUFOR, Visoki komesarijat Ujedinjenih naroda za izbjeglice
, Štab NATO-a u Sarajevu i Organizacija za sigurnost i saradnju u Evropi oštro osuđuju nedavne aktivnosti i izjave političara na visokim funkcijama u Republici Srpskoj kojima se zvanično glorificiraju pripadnici srpskog naroda osuđeni za ratne zločine i negira činjenica da se u julu 1995. godine u Srebrenici desio genocid.
“Činjenica da su te aktivnosti poduzete i takve izjave date neposredno prije i nakon obilježavanja 11. jula i 15. godišnjice genocida u Srebrenici čini ih još nedostojnijim.
Podsjećamo vlasti u Republici Srpskoj da su činjenice u vezi sa Srebrenicom jasne i čvrsto ustanovljene. Presudom Međunarodnog suda pravde od 26. februara 2007. godine u predmetu BiH protiv Savezne Republike Jugoslavije je utvrđeno da se u Srebrenici desio genocid”, navodi se.
U zajedničkom saopćenju međunarodnih organizacija u BiH ističe se da se presudama Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju, počevši od presude u predmetu Radislava Krstića i nedavno, 10. juna, donesenih presuda protiv Ljubiše Beare i Vujadina Popovića, također utvrđuje individualna krivična odgovornost za počinioce genocida u Srebrenici.
“Podsjećamo da iako prema Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima svako ima pravo na slobodu izražavanja, ovo pravo može biti podvrgnuto određenim ograničenjima, prvenstveno da bi se sačuvao autoritet i nepristranost sudskih organa ili da bi se zaštitio ugled i prava drugih.
Javni zvaničnik koji negira genocid, iako je u potpunosti svjestan ovih sudskih odluka, ne vrijeđa samo sjećanje na one koji su ubijeni nego i aktivno ugrožava vladavinu prava.
Javno nagrađivanje onih koji su osmislili, organizirali ili omogućili genocid također ugrožava autoritet sudskih organa”, ističe se.
Smatramo, navodi se, da je otvoreno suočavanje sa zločinima iz prošlosti i njihovo rješavanje apsolutno neophodno za izgradnju atmosfere povjerenja, kao i za osiguranje potpune odgovornosti pojedinca putem krivično-pravnog sistema.
“S druge strane, negiranje prošlosti i izmišljanje iskrivljenog historijskog prikaza stanja samo slabi kredibilitet onih koji negiraju sudski utvrđene historijske činjenice.
U tom pogledu za vlasti RS-a bilo bi daleko razboritije da slijede nedavne pozitivne primjere lidera Hrvatske i Srbije”, navodi se u zajedničkom saopćenju međunarodnih organizacija u BiH.
(FENA)