Izrael otvara put ubijanju na daljinsko upravljanje

0

daljinsko_ubijanje_izrael IslamBosna.ba – Naziv: Naciljaj i pucaj. Operator sjedi ispred TV monitora preko kojeg može kontrolisati akciju u stilu playstaiton joystick-a. Cilj: da ubije. Igraju: mlade žene koje služe u izraelskoj vojsci. Naciljaj i pucaj može izgledati poput video igre, ali likovi na ekranu su stvarni ljudi – Palestinci u Gazi, koji mogu biti ubijeni pritiskom na dugme joystick-a. Žene vojnici u kontrolnoj sobi su odgovorne za daljinsko ciljanje i ispaljivanje metaka iz oružja postavljenog na kulama stražara; postavljenim na svakih nekoliko stotina metara duž električne ograde koja okružuje Gazu.

Sistem je jedan od najnovijih uređaja za ‘daljinsko ubijanje’, koji je razvila izraelska kompanija za naoružanje Rafael, koja je nekad funkcionirala kao sastavni dio izraelske vojske zadužena za istraživanja borbenih sredstava. Prema Giora Katzu, potpredsjedniku Rafaela, vojni hardveri daljinskog ubijanja predstavljaju budućnost. On očekuje da će za desetak godina najmanje trećina mašinerije koju koristi izraelska vojska kako bi kontrolirala zemlju, zrak i more biti bez ljudske posade. Potražnja za takvim uređajima, priznaje izraelska vojska, djelomično je uzrokovana kombinacijom pada regrutovanja vojnika, i što je stanovništvo manje spremno za rizik smrti u borbi.

Oren Berebbi, direktor odjela za tehnologiju, nedavno je izjavio jednim američkim novinama kako pokušavaju postići da imaju vozila bez posade svugdje na bojištu. „Na taj način možemo učiniti puno više misija bez rizika po vojnike.“ Brzi napredak tehnologije alarmirao je UN. Philip Alston, kao posebni izvjestitelj izvansudskih pogubljenja, upozorio je prošlog mjeseca na opasnost od’ playstation mentaliteta ubijanja’ koji bi se mogao brzo pojaviti. Oružje na daljinsko upravljanje je u velikoj potražnji od strana represivnih režima i sigurnosnih industrija širom svijeta. „Ovi sistemi su još u ranim fazama razvoja, ali postoji veliko i sve više rastuće tržište za njima’, izjavio je Shlomo Brom, umirovljeni general i analitičar obrane na Institutu za istraživanje nacionalne sigurnosti na Univerzitetu Tel Aviv.

Naciljaj i pucaj sistem – zvanično poznat kao Sentry Tech – najviše je privukao pažnju jer njime upravljaju žene vojnici u rasponu od 19 do 20 godina, na taj način čineći izraelsku vojsku jedinim borbenim sistemom kojim upravljaju žene. Žene vojnici su izrabrane da rukuju spravama za daljinsko ubijanje zbog nedostatka muških regruta u izraelskim borbenim jedinicima. Mlade žene mogu izvršavati misiju razbijajući na taj način socijalne tabue rizika za život“, izjavio je Brom. Od žena vojnika očekuje se da prepoznaju sumnjive osobe koje se približavaju ogradi oko Gaze, i ukoliko dobiju ovlaštenje od nadređenih, onda ga mogu i ubiti preko joystick-a.

Izraelska vojska, koja planira da istu tehnologiju uvede duž drugih izraelskih linija sukoba, odbija da kaže koliko je do sada Palestinaca ubijeno putem daljinsko upravljanog oružja. Prema izraelskim medijima vjeruje se da ih je nekoliko desetina. Sistem je stavljen u aktivno stanje još prije dvije godine, ali operateri su dobili mogućnost otvaranja vatre tek od nedavno. Vojska je priznala da je koristeći Sentry Tech u decembru ubila najmanje dvojicu Palestinaca nekoliko stotina metara unutar zida. Haaretz navodi, njegovoj ekipi novinara ukazana je rijetka prilika pristupa kontrolnoj sobi Sentry Techa, da je Bar Keren, 20 jedna od operatorna ‘nove tehnologije’, rekla: „Veoma je primamljiv posao, ali ne želi ga svako raditi. Nije jednostavno uzeti joystick poput Sony PlayStation-a i ubiti, ali ipak je to za odbranu. “Audio senzori na kulama znače da su žene čule pucanj dok ubijaju metu. Nijedna žena, po pisanju Haaretza, nije ‘omanula’ u zadatku ubijanja onog što vojska naziva ‘inkriminiranih’ Palestinaca.

Rafael je izvijestio da je u razvoju verzija Sentry Techa dalekometno navođenih projektila. Još jedan primjerak hardware nedavno razvijenog od strane izraelske vojske jeste i Guardium, oklopni robot auto koji može patrolirati teritorijom brzinom od 80 km na sat, postavljati zasjede i pucati na mete. On sada patrolira izraelskim granicama s Gazom i Libanom. Njegovi izraelski programeri, G-Nius, prozvali su ga svjetskim “robotom vojnikom”. Ali Izrael je ipak najpoznatiji po svojoj ulozi koji je imao u razvoju ‘ bespilotnih letjelica’ ili trutova kako su već poznati. Originalno su namjenjeni za šprijuniranje, i prvobitno su upotrebljeni od strane Izraela na jugu Libanona ranih 1980-ih godina, a danas se se sve češće koriste za izvansudska pogubljenja.

Danas više od 40 zemalja svijeta koristi trutove, ali ih jedino izraelska i američka vojska koristi kao strojeve za ubijanje na daljinsko upravljanje. Izraelski trutovi su naširoko korišteni u Afganistanu. Manji trutovi su prodani njemačkoj, austrijskoj, španskoj, francuskoj, ruskoj, indijskoj i kanadskoj vojsci. Brazil očekuje da će trutovi pružiti sigurnost za Svjetsko prvenstvo 2014, dok ih panamska i salvadorska vlada očajnički žele, navodno za suzbijanje trgovine narkoticima. Uprkos diplomatskoj krizi s Ankarom, Izrael je izvijestio da su prošli mjesec završili posao prodaje flote od 10 Herona turskoj vojsci za 185 miliona dolara.

IslamBosna.ba

Leave a Reply