Propast eura spas za zemlje eurozone

Naime, grčka dužnička kriza ugrozila je euro i prisilila vlade od Španije do Italije da se prihvate mjera štednje i smanje deficit. To je umanjilo izglede za oporavak od najgore recesije u poslednjih šest decenija. Međunarodni monetarni fond prognozira samo jedan odsto rasta u eurozoni u narednom periodu.
Analitičari „Kapital ekonomiksa”, kao i bivši savjetnik britanskog ministarstva finansija Rodžer Butle smatraju da bi raspad eurozone, koji mnogi vide kao potencijalnu katastrofu, u suštini mnogima otvorio vrata ekonomskog rasta, ne samo slabijim zemljama članicama, već i cijeloj Evropi.
– Slabije evropske ekonomije očekuju godine ekonomske patnje dok režu troškove i cijene kako bi vratile konkurentnost u odnosu na Njemačku, koja pokreće veliki trgovinski višak i ograničava domaću potražnju – tvrde analitičari „Kapital ekonomiksa”.
Oni dodaju da bi Italija, Španija, Portugal i Grčka mogli da vrate konkurentnost kada bi vratili svoje valute koje bi im omogućile rast izvoza.
– To bi im ponudilo izlaz iz poteškoća kroz ekonomski rast, što je bolje od depresije. Potpuno odustajanje od eura pomoglo bi i Njemačkoj, koja bi vratila svoju valutu, njemačku marku. Zahvaljujući marki, Njemačka bi povećala domaću potražnju kako bi obezbijedila radna mjesta i ekonomski rast, što bi povećalo standard te zemlje. To bi povećalo i uvoz iz ostalih evropskih zemalja i napravilo rebalans evropske ekonomije – navode stručnjaci.
Prema nekim izveštajima, ekonomski gubitak eurozone u prve dvije godine nakon raspada bio bi blizu 10 odsto.
Press magazin