Bojkotujmo L’Oreal
L’Oreal je počeo poslovati u Izraelu sredinom 90-ih godina.
Nalazi istraživanja
Činjenica 1. L’Oreal je počeo poslovati u Izraelu sredinom 90-ih godina. Kćerka kompanija pod nazivom L’Oreal Israel otvorila je fabriku u izraelskom gradu Migdal Haemek, koji je izgrađen 1952. na zemlji koja je pripadala etnički očišćenom palestinskom selu El-Mudžejdil, u kojem je palestinskoj populaciji još uvijek zabranjen povratak.
Činjenica 2. L’Oreal je dodijelio nagradu od 100,000 dolara za "životno djelo" naučniku u izraelskom Weizmann institutu za nauku, u julu 2008. godine. Weizmann institut je centar za izstraživanje i razvoj nuklearnog, hemijskog i biološkog oružja za potrebe izraelske vojske. To je, dakle, jedna od mnogih akademskih institucija u Izraelu koje su u koliziji sa međunarodnim pravom i ljudskim pravima Palestinaca, te kao takva, na listi bojkota Palestinske kampanje za akademski i kulturološki bojkot Izraela (PACBI).
Činjenica 3. Nakon što su SAD kaznile L’Oreal novčanom kaznom od 1,4 miliona dolara 1995. godine zbog pisma upućenog Arapskoj ligi u kojem su ih izvijestili da su prestali sa proizvodnjom u Izraelu, počeli su sa aktivnim dodvoravanjem Izraelu kroz ulaganja i trgovinu velikih razmjera. L’Oreal je ostatku svijeta poručio da se nije nikad složio sa arapskim bojkotom i da je nastavljena prodaja njihovih kozmetičkih proizvoda u Izraelu.
Američki jevrejski kongres je izrazio "veliko zadovoljstvo što je L’Oreal postao bliski prijatelj Izraela". Nadalje, kako stoji u saopštenju objavljenom na webstranici Jevrejske mreže (shamash.org), stoji sljedeće:
„Američki kongres je oduševljen da je internacionalna kozmetička kompanija, L’Oreal, konačno zatvorila jedno tužno historijsko poglavlje tako što je postigla dogovor sa američkim uredom za Poštivanje anti-bojkota (OAC).
Ministarstvo trgovine je zahtijevalo isplatu od 1,4 miliona dolara državnoj blagajni zbog učešća u arapskoj kampanji bojkotiranja Izraela. Ovo je druga najveća nagodba OAC-a sa jednom tuženom firmom.
Mnogo važnija od svake nagodbe svakako je činjenica da je L’Oreal u Izraelu započeo sa poslovanjem velikih razmjera, i da je čak i uvažio sugestiju vrha Kongresa i počeo koristiti izraelske dobro obučene laboratorijske tehničare, koji testiraju njihove proizvodne linije.
Naše pohvale također idu i na adresu OAC-a, zbog njihove upornosti i istraživačke sposobnosti, koje su došle do izražaja u toku parničenja.
Druga po redu arapska kampanja bojkotiranja zapadnjačkih firmi koje posluju sa Izraelom je na staklenim nogama. L’Oreal je promijenio svoju politiku, bez dvojbi zbog ekonomskih, a i moralnih razloga, jasno poručivši da je poslovanje sa Izraelom dobro poslovanje. Kao lider u anti-bojkot naporima, Kongres izražava svoje veliko zadovoljstvo povodom početka toplog prijateljstva između L’Oreala i Izraela i njegovog naroda."
Činjenica 4. L’Oreal je etablirao Izrael kao svoj trgovinski centar na Bliskom istoku i povećao investicije i proizvodne aktivnosti, od nove proizvodne linije pokrenute u Migdal Hameku do zajedničkih istraživačko-razvojnih projekata sa izraelskim partnerima, kao i kampanje usmjerene ka obrazovanju i javnim uslugama.
Anti-klevetnička liga (ADL) pozdravila je američko sprovođenje anti-bojkot zakona, kao i L’Orealovo proširenje poslovanja u Izraelu (adl.org). ADL, koji je preuzeo vodeću ulogu u borbi protiv arapskog bojkotiranja države Izrael, pozdravio je nagodbu Ministarstva trgovine sa firmom L’Oreal, koja predstavlja rezultat sprovođenja američkih zakona protiv bojkota. U isto vrijeme, ADL pohvaljuje L’Orealovu predanost da vodi svoje poslove u regiji ne obazirući se na neugodne političke pritiske, čime je ta kompanija iskazala i svoje protivljenje bojkotu. Ranije su postojale optužbe protiv L’Oreala da su korespondirali sa Arapskom ligom po pitanju ekonomskog bojkotiranja Izraela.
“Sada kad je akcija sprovođenja zakona iza nas, trebamo se fokusirati na L’Orealov rastući trgovinski upliv na teritoriji Izraela. L’Orealove direktne investicije, kao i proizvodnja, veoma su značajne za Izrael. Pokretanja čitave lepeze novih istraživačkih i razvojnih projekata pokazuje njihovu predanost da prošire i održe svoje poslovne odnose sa Izraelom. Poručio bih i drugim kompanijama da pođu njihovim putem i povećaju svoja investiranja u Izraelu.” (Abraham H. Foxman, direktor ADL-a)
U pismu upućenom ADL-u, predsjednik kompanije L’Oreal, Lindsay Owen-Jones, izrazio je žaljenje zbog činjenice da se L’Oreal ranije slagao sa Arapskim uredom za bojkot u Damasku. “Jedna međunarodna kompanija poput L’Oreala ne bi trebala da se nađe u ovakvoj neprihvatljivoj ulozi”, napisao je Owen-Jones.
On se zahvalio ADL-u na njihovoj potpori po pitanju L’Orealovih poslovnih i društvenih aktivnosti u Izraelu. “Pristup gledanja u budućnost koji zastupate je ohrabrujući za L’Oreal, kao i za druge kompanije koje već posluju u Izraelu, da svoja poslovanja prošire.”
Činjenica 5. Godine 1998. izraelski premijer Netanyahu je uručio nagradu koju je ispred L’Oreala primio gospodin Pascal Castres St Martin. Ovo je najveće priznanje koje dodjeljuje izraelska država pojedincima i organizacijama koji su, putem svojih investicija i trgovinskih odnosa, zaslužni za jačanje izraelske ekonomije.
Činjenica 6. Predsjedavajući i generalni direktor L’Oreala, Lindsay Owen-Jones, dobio je nagradu Anti-klevetničke lige (ADL), 2005. godine. ADL je osnovana 1913. godine kao svjetska organizacija koja se bori protiv anti-semitizma.