, ali da su na snazi i dalje intenzivne mjere odbrana od poplava i sanacija ugroženih područja. Direktor Federalne uprave civilne zaštite Alija Tihić juče popodne posjetio je Zeničko-dobojski kanton i sa saradnicima obišao opštine Doboj-jug i Usora, te obavio razgovor sa načelnicima opština o situaciji na terenu i mjera koje se preduzimaju u cilju normalizacije stanja na područjima koje su bila zahvaćena poplavama, saopšteno je iz FUCZ.
Na području Posavskog kantona na snazi su redovne mjere odbrane od poplave. Na području Opštine Domaljevac – Šamac juče je na više mjesta došlo do probijanja prvog odbrambenog nasipa tako da je rijeka Sava poplavila oko 1 000 hektara poljoprivredno obradivih površina.
Oborinske vode iz poplavljenih stambenih i privrednih objekata se postepeno povlače na području cijelog kantona, tako da su sve saobraćajnice prohodne.
S obzirom da je vodostaj rijeke Save u blagom opadanju, u narednom periodu očekuje se pojavljivanje zaobalnih voda. Ekipe službi CZ sa opremom i strojevima i dalje na terenu na području cijelog kantona.
U Tuzlanskom kantonu gotovo svi vodotoci su u svojim koritima, osim rijeke Spreče.
U opštini Gračanica, poplavljeno je oko 200 hektara poljoprivrednih površina, i ugroženo je sedam privrednih objekata, a četiri stambena objekta su pod vodom odakle su evakuisane porodice.
I na području opštine Živinice svi vodotoci su osim rijeke Spreče, u svojim koritima. Pod vodom je trenutno oko 300 hektara poljoprivrednog zemljišta, poplavljeno je tridesetak stambenih objekata, a oko 50 stambenih objekata su okruženi vodom.
U opštini Maglaj, i dalje je na snazi proglašeno stanje prirodne nesreće, te se i dalje radi na čišćenju i saniranju puteva na kojima su odroni, a izvršena je sanacija jednog mosta u Jablanici.
U toku je i isporuka pijaće vode na poplavljena područja.
Radnici epidemiološke službe Doma zdravlja Maglaj obišli su područja koja su bila zahvaćena poplavama. Izvršena je dostava i podjela pijaće vode stanovništvu Bijele Ploče i Jablanice, pri čemu je uključena struja na ugroženom području koja je bila isključena iz bezbjednosnih razloga.
Proteklog dana na području Tešnja koje je bilo zahvaćeno poplavom ispumpavana je voda iz objekata i sa površina koje su ugrožavale stambene i druge objekte. Ove mjere Profesionalna vatrogasna jedinica je provodila tokom čitavog dana u Kaloševiću i Jelah polju gdje se voda mjestimično zadržala u neposrednoj blizini objekata.
Higijensko-epidemiološka služba Doma zdravlja provodila je mjere dezinfekcije na području Trepča, Novog Sela, Tešanjke, Rosulja, Kaloševića i Jelah polja, gdje je dezinfikovano 28 objekata i dvorišta koja su bila očišćenja, kao i površine uz 2 preduzeća.
Služba civilne zaštite ponavlja preporuke KP “Rad” da voda iz vodovoda Kraševo nije za piće, dok se u druge svrhe može koristiti, i preporuku Higijensko-epidemiološke službe Doma zdravlja da do daljeg voda iz vodovoda “Šišinke”, “Ciganka” i “Bošnjaci” u MZ Kalošević nije za upotrebu. Mole se građani na poplavljenom području da i dalje prate uputstva ekipa higijensko-epidemiloške službe i civilne zaštite na terenu.
Federalna uprava civilne zaštite saopštila je da su vatrogasci u Bosankoj Krupi sinoć ugasili požar na krovnoj konstrukciji pilane i tako spriječili veću materijalnu štetu.
Područja u FBiH zahvaćena poplavom i dalje su izložena opasnostima od brojnih kližišta tla.
Zbog obilnih kišnih padavina u Unsko-sanskom kantonu došlo je do zamućenosti izvorske vode na izvorištima: Klokot, Privilica, Žegar, Toplica i Ostrovica, te se građanima preporučuje prokuvavanje vode za piće prije upotrebe. Vodosnabdijevanje u ostalim opštinama je zadovoljavajuće.
Na području Kalesije izvršena je dezinfekcija vodnih objekata u MZ Tojšići i Rainci Donji /naselja Salkići i Čanići/. Dezinfekcija je izvršena Izosanom G.
(vijesti.ba / srna)