Raguževa firma
Amer Medar, bivši predsjednik Medžlisa Islamske zajednice Stolac, još prije četiri godine je ukazivao na to da Bošnjaci više nemaju gdje ukopati svoje mrtve. Pisao je općinskim vlastima, ali odgovor nikada nije dobio.
– Situacija je jako ozbiljna i alarmantna. Mjesta za ukop nedostaje, tako da se sada čak prekopavaju stari bašluci kako bi se sahranili novi mrtvi. Općina je o pravima Bošnjaka odavno prestala voditi brigu, a sada i mrtvima oduzima pravo da budu ukopani – govori Medar za "Dnevni avaz".
On ističe kako se u vezi sa svim ovim dešavanjima ranije obraćao i visokim predstavnicima, te im je ukazivao i na činjenicu da je silos fabrike "Zlatna dolina" izgrađen na haremu.
Jedino mu je odgovorio bivši visoki predstavnik Pedi Ešdaun (Paddy Ashdown), kazavši kako bi dovođenje u pitanje tog silosa značilo otvaranje "Pandorine kutije". Inače, ta fabrika je u vlasništvu potpredsjednika HDZ-a 1990 Martina Raguža.
Vakufska imovina
Forum mladih Stolac ovaj problem je pismom adresirao i premijerima FBiH i BiH Nedžadu Brankoviću i Nikoli Špiriću, visokom predstavniku Miroslavu Lajčaku, te predsjednicima SDA, SBiH, SDP, BPS-Sefer Halilović.
– Općinski načelnik Stjepan Bošković odobrava mjesta za ukop za doseljene Hrvate iz srednje Bosne u njihovom etničkom naselju u Vidovom Polju, kao i hrvatskim stanovnicima u samom Stocu. Predlagali smo Medžlisu da tužimo firmu "Rener" koja je pored harema u "Đetelini" uzurpirala vakufsku imovinu, jer bi tu bilo mjesta za ukope, no taj prijedlog nije prihvaćen – kaže Nerin Dizdar, predsjednik Foruma.
Škola i spomenik na haremu!
– Najradikalniji primjer je zgrada osnovne i srednje škole izgrađena na najvećem haremu u gradu. Na kostima muslimana sadašnja općinska vlast podigla je spomenik don Ivanu Musiću, čovjeku koji je vršio pokolje nad stolačkim muslimanima za vrijeme Austro-Ugarske – napominje Dizdar.