Građani BiH očekuju da će bezvizni režim uslijediti u najkraćem roku

0

dusanka20majkicZamjenica predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Dušanka Majkić u subotu je učesnicima Evropske konferencije predsjednika parlamenata, koja se održava na Kipru, prenijela očekivanja svih bh. građana da će bezvizni režim za njih uslijediti u najkraćem roku.

“Ne zato što mi to molimo, nego zato što smo mi to zaslužili ispunjavanjem postavljenih uslova”, kazala je Majkić u obraćanju o temi “Nacionalni parlamenti i međunarodno pravo ljudskih prava – provođenje principa nediskriminacije”.

Govoreći o presudi Evropskog suda za ljudska prava u slučaju “Sejdić i Finci protiv BiH”, Majkić je upozorila da “danas, četrnaest godina nakon završetka rata, u BiH ne postoji zajednički jedinstven pristup eventualnim ustavnim promjenama, ali ne postoji ni jedinstven pristup implementaciji ove presude”.

Presuda u predmetu „Sejdić i Finci protiv BiH“, prema njenim riječima, zasigurno predstavlja jednu od presuda Evropskog suda za ljudska prava koja je privukla izuzetnu pažnju  stručne i šire javnosti u BiH i izvan nje, za šta postoji čitav niz razloga. Među njima je izdvojila sljedeće: da je to prvi predmet u praksi Suda koji se odnosi na opću zabranu diskriminacije sadržanu u članu 1. Protokola br.12; da je riječ o predmetu koji zadire u suštinu unutrašnjeg uređenja BiH, odnosno strukturu države stvorene u Daytonu, koja počiva na hipersenzibilnom mehanizmu balansa nacionalnih interesa triju konstitutivnih naroda u BiH, kao i činjenicu da je Protokol br.12, čiji prvi član sadrži opću zabranu diskriminacije, a na koju se aplikanti u ovom predmetu i pozivaju, ratificiralo svega 17 država članica Savjeta Evrope, dok je njih 30 odlučilo da to, s obzirom na moguće posljedice ratifikacije, ne učini.

–  Podnosioci predstavki u ovom predmetu su po nacionalnosti Rom i Jevrej, a suštinu predstavki podnesenih u julu i avgustu 2006. godine predstavljala je njihova tvrdnja da je Ustavom BiH i Izbornim zakonom BiH iz 2001. god. uskraćeno pravo da se kandiduju za poziciju člana Predsjedništva BiH i da postanu članovi Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH isključivo zbog njihove etničke pripadnosti – podsjetila je Majkić.

Zamjenica predsjedavajućeg Doma naroda PSBiH kazala je i to da je Savjet ministara BiH kao predstavnik izvršne vlasti na nivou BiH formirao Radnu grupu za provođenje Akcionog plana za izvršenje presude Evropskog suda, koja broji 13 članova – predstavnici obaju domova Parlamentarne skupštine BiH i tri ministra iz Savjeta ministara, i koja treba biti dopunjena predstavnicima eksperata iz oblasti ustavnog prava i NGO. Zadatak radne grupe je da sačini prijedlog ustavnih amandmana i prijedlog izmjena Izbornog zakona BiH.

– S obzirom da je 2010. god. godina opštih izbora u BiH, za očekivati je da će se taj posao nastaviti nakon konstituisanja vlasti poslije oktobarskih izbora. Hoće li se uspjeti postići dogovor o implementacije presude, ostaje kao ozbiljan i težak zadatak koje domaći političari treba da riješe. Važno je istaći da postoji apsolutni konsenzus da to treba uraditi, iako ne postoji jedinstven stav na koji način – riječi su Dušanke Majkić na konferenciji na Kipru.

U delegaciji Parlamentarne skupštine BiH, koja od 11. juna učestvuje na konferenciji predsjedavajućih parlamenata na Kipru, pored Dušanke Majkić su zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Beriz Belkić, sekretarica Predstavničkog doma Branka Todorović i sekretar Zajedničke službe Aljoša Čampara.

Parlamentarna delegacija BiH imala je niz bilateralnih susreta, a s predsjednikom Parlamenta Republike Slovenije Pavelom Gantarom, članom Parlamenta Velike Britanije Robertom Walterom i potpredsjednicom njemačkog Bundestaga Gerdom Hasselfeldt razgovarala je o liberalizaciji viznog režima, saopćeno je iz PSBiH.

Fena

Leave a Reply