Drogu vrijednu desetine miliona niko ne uništava
Zbog nepostojanja pravilnika o uništavanju narkotika, stotine kilograma droge, vrijedne nekoliko desetina miliona KM, godinama se skladište po kancelarijama, sefovima, ladicama i ormarima policija i sudova u BiH, iako bi ona po zakonu trebala da bude uništena.
Problem uništavanja droge traje godinama, jer još nije donesen adekvatan pravilnik koji bi propisao način i procedure uništavanja, prenose Nezavisne.
Naime, ovakav pravilnik je predviđen Zakonom o sprečavanju zloupotreba opojnih droga BiH i Savjet ministara je imenovao Komisiju za droge, koja će ga izraditi, ali to se još nije desilo.
Uz to, imenovana je i Komisija za uništavanje droge, koja će sve to i sprovesti, međutim, cijela priča je "mrtvo slovo na papiru", jer nema pravilnika.
U Ministarstvu bezbjednosti BiH kažu da će pravilnik veoma brzo ugledati svjetlost dana.
"Ostalo je još da se usaglase neki stavovi i na nekoj od narednih sjednica, možda već na sljedećoj trebao bi da se nađe pred Savjetom ministara", kazao je Mijo Krešić, zamjenik ministra bezbjednosti BiH.
Stručnjaci ističu da je Zakon o sprečavanju zloupotreba opojnih droga u "opasnoj" koliziji sa ostalim zakonima, jer, prema Zakonu o krivičnom postupku, odluku o uništavanju dokaza donosi sudija i on je jedini koji može narediti uništavanje droge, tako da "nema tog pravilnika koji može sudiji oduzimati ili naređivati da nešto radi".
"Sad se pokušava napraviti pravilnik na nivou BiH i da Savjet ministara odlučuje o uništavanju droge. Taj zakon o sprečavanju zloupotreba opojnih droga donesen je 2006. godine i od tada imamo problem. Pravilnik bilo koje vrste treba da donosi svako ministarstvo za sebe, a uništavanje droge je problematika koja se tiče rada suda, jer on je taj koji odlučuje o tragovima koji se odnose na krivično djelo zapljenjene droge", kazao je Gojko Vasić, načelnik Kriminalističke policije MUP-a RS.
Vasić naglašava da je nemoguće jednom sudiji oduzeti nadležnosti koje su mu date Zakonom o krivičnom postupku i da je nedopustivo da sudije rade, recimo, po Pravilniku Ministarstva unutrašnjih poslova.
Da je uništavanje droge u nadležnosti sudova, govori i put koji ona pređe od dana kada bude zaplijenjena do njenog skladištenja.Naime, nakon što policija ili carina pronađu drogu, obavještavaju Tužilaštvo, koje izdaje naredbu da se droga analizira i sa rezultatima analize dostavi njima, prenose Nezavisne.
Tužilaštvo drogu koristi kao materijalni dokaz na sudu, odnosno, sa drugim dokazima predaje je sudu. Sud drogu oduzima i skladišti je. Po zakonu, ona bi trebalo da bude uništavana, ali propisi iz te oblasti još nisu doneseni.
Jusuf Halilagić, sekretar Ministarstva pravde BiH i član komisije koja bi trebalo da izradi pravilnik, kaže da su oni svoj dio posla uradili, ali da ne zna zašto taj pravilnik još nije donesen te da je evropska praksa i standard da uništavanje rade posebno formirana tijela.
Vijesti.ba