Kuvajtsko pomaganje egipatskog diktatora
Kuvajt podržava egipatsko tlačenje uznemiravanjem pristalica El-Baradeija. Kuvajćani bi se trebali zapitati zašto njihove sigurnosne službe uznemiravaju i maltretiraju Egipćane koji žele reforme kod kuće, umjesto da štite domaće sigurnosne interese.
Sarah Leah Whitson, direktorica HRW ua Bliski istok i Sjeverna Afrika
Više od 250.000 Egipćana živi i radi u naftom bogatom Kuvajtu. Međutim, kada su se samo trojica od njih okupila u lokalnom kafeu da pristvuju malenom sastanku pristalica dr. Muhammeda el-Baradeija, bivšeg predsjednika IAEA i mogućeg egipatskog predsjedničkog kandidata – oni su uhapšeni. Oni su se nadali osnivanju kuvajtskog ogranka Nacionalnog fronta za promjene, grupe koju predvodi El-Baradei, a koja je posvećena tome da natjera Egipat da završi primjenu tzv. “hitnog zakona” i prihvati političke reforme. Žena jednog od zatvorenih se sjeća kako su pripadnici snaga sigurnosti doveli njenog muža, koji je bio u lisicama, da bi zaplijenili majice i slike s El-Baradeijem na njima, prije nego što su ga odvukli u zatvor.
Idućeg dana, 9. aprila, grupa od 30 Egipćana se okupila ispred supermarketa da bi raspravila o hapšenju koje se desilo prethodnog dana, na sastanku kojeg su organizirali preko Facebooka. To nije dugo trajalo. Kuvajtske sigurnosne snage su se brzo pojavile na tom mjestu i pohapsile oko pola prisutnih pod optužbom da su prekršili kuvajtski zakon o javnom okupljanju za nedržavljane Kuvajta i klevetu zbog kritiziranja egipatskog predsjednika Hosnija Mubaraka. U manje od 48 sati Kuvajt je uspio da deportira 21 Egipćanina. U vrijeme dok ovo pišem još 20 Egipćana nalazi se u zatvorima. HRW je brzo izdao saopćenje za javnost u kojima osuđuje djelovanje kuvajtske vlade. Oni su apelirali da se zaustavi protjerivanje i zatvaranje pristalica El-Baradeija, slobodu za one koji su trenutno u zatvoru i povratak deportiranih njihovim kućama i familijama u Kuvajtu.
Kao što potvrđuje AP – ovo je prvi put u dugom nizu godina da se doseljenici, nedržavljani Kuvajta, deportiraju zbog političkih aktivnosti u ovoj zemlji. Prema tvrdnjama Sarah Leah Whitson: “Kuvajt jedino selektivno primjenjuje svoje restrikcije na slobodu okupljanja, čime se krše osnovna ljudska prava o slobodi okupljanja i izražavanja svoga mišljenja. Deportiranjem ljudi koji dugo žive u njihovoj državi i članova poslovne zajednice, kuvajtska vlada se diskriminatorski ponaša prema egipatskim građanima, protjerujući ih iz njihovih domova i s posla u samo jednom danu.”
I zašto oni rade sve to? Kao što sam pisao prošle sedmice; monarsi i autokrati na Bliskom Istoku se boje potencijala El-Baradeija da galvanizira Egipćane u traženju političkih promjena i slobodnih izbora koji bi mogli navesti i njihove građane da žele isto.
Deportiranjem pristalica El-Baradeija kuvajtska kraljevska porodica u suštini daje svoj glas Mubaraku dugo prije početka egipatskih predsjedničkih izbora 2011. godine. “Bratstvo diktatora”, koje nikad nije pretrpjelo sankcije od naroda, drži se zajedno.
Gamal Eid, egipatski aktivist i predsjednik Arapske mreže za ljudska prava i informacije (ANHRI) kaže: “Ove deportacije od strane kuvajtske vlade su otvoreno u korist trenutne egipatske vlade.”
ANHRI sada izvještava da su Ujedinjeni Arapski Emirati blokirali opoziciju i internet stranicu koja podržava El-Baradeija, Save Egypt Front, uprkos činjenici da na stranici nema nikakvog neprijateljskog sadržaja koji se tiče Ujedninjenih Arapskih Emirata. Vezano za ove deportacije, kako prenosi AP, je još jedna interesantna stvar: “U Kairu oko 15 žena, okružene s bezbroj egipatskih policajaca u kaki uniformama, protestirale su nekoliko ulica od kuvajtske ambasade zbog ovih deportacija, uzvikujući: “Dolje vladar Kuvajta!”
A u utorak, nekoliko desetina Egipćana iz raznih opozicionih grupa demonstriralo je ispred Vrhovnog suda, tražeći ustavne reforme i kraj policijske brutalnosti. Neki su čak nosili transparente na kojima je pisalo: “Dolje Mubarak”. Za razliku od prošlosedmičnih demonstracija, koja su završila ozbiljnim premlaćivanjima, policija je ovaj put samo bila posmatrač. I tako, polahko i pomalo – počelo je. Poziv El-Baradeija za veći utjecaj građanstva, promjenu ustava i socijalnu pravdu, direktno u lice vladavini jedne partije i jedne familije, našao je publiku koja je spremna slušati. I odmah nakon što su ovi “duhovi iz boce” pušteni van, autoritativni režimi u ovoj regiji; vrlo brzo će pokušati da ih vrate nazad. Ali za sada glasovi miroljubivog disidenta šire se proljetnim zrakom označavajući sezonu ponovnog rađanja.
Piše: Rannie Amiri
Izvor: Counterpunch.com