Nema istrage protiv trojice iz Alžirske grupe

0

Istraga o optužbama za međunarodni terorizam protiv "alžirske grupe", koja je vođena 2001. godine, obustavljena je zbog nedostatka dokaza, izjavio je jučer Zdravko Knežević, glavni tužilac Federacije BiH.

– Nema nikakve krivične istrage protiv tri osobe koje su se vratile iz Gvantanama. Istraga koja je postojala je obustavljena i ne znam odakle advokatima informacije koje govore drukčije – kaže prvi čovjek Federalnog tužilaštva.

Prema njegovim riječima, postoje samo dva postupka protiv dvije osobe koje su još u američkom zatvoru na Kubi.

– To je istraga protiv Sabera Lahmara zbog sumnje na ovjeravanje neistinitih dokumenata i optužnica protiv Belkacema Bensajaha zbog istog djela pred Kantonalnim tužilaštvom u Zenici – navodi Knežević.

On napominje da je u Kantonalnom tužilaštvu u Sarajevu u toku proces protiv nekoliko osoba zbog nezakonitog izručenja "alžirske grupe".

– Predmet istrage vodi se u Kantonalnom tužilaštvu protiv nekoliko visokopozicioniranih javnih dužnosnika u vezi s njihovom deportacijom – ističe Knežević.

On potcrtava da je Tužilaštvo FBiH dostavilo kantonalnom tužiocu određenu dokumentaciju o cijelom slučaju još kada je istraga otvorena.

Lagumdžija i ostali

– Dostavili smo im dokumente koje smo imali. Pretpostavljam da će se oni konsultirati s nama prije nego što donesu konačnu odluku i pretpostavljam da je ta istraga već poodmakla i da bi se trebala privoditi kraju – kaže Knežević.

Kako je jučer za naš list izjavila Edina Pirija, portparol Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu, ovo tužilaštvo nastavlja istragu zbog nezakonitog izručenja "alžirske grupe" protiv Zlatka Lagumdžije, Tomislava Limova i NN osoba. Ona je dodala da u interesu istrage ne može iznositi nikakve detalje.

Njemačka spremna primiti nedužne

Senator unutrašnjih poslova Hamburga Kristof Alhaus (Christof Ahlhaus) izjavio je za list "Hamburger Abendblatt" kako postoji mogućnost da zatvorenici iz Gvantanama, za koje je dokazano da su nedužni i za koje se vjeruje da bi mogli biti mučeni u matičnim zemljama, dođu u taj grad.

– Sve zavisi od slučaja do slučaja. Za koga je dokazano da je nedužan ili ko je odležao svoju kaznu i ne predstavlja prijetnju, onda se u tom slučaju može razgovarati o tome da ih Njemačka primi – kaže Alhaus.

Izvor: Avaz

 

Leave a Reply