BiH dobila prijedlog rezolucije o novim sankcijama protiv Irana

0

stop Bosna i Hercegovina dobila je prijedlog Sjedinjenih Američkih Država za nametanje novih, strožijih sankcija Iranu od Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, saznaje “Dnevni avaz”.

Nacrt nove rezolucije, o kojoj bi Vijeće sigurnosti UN-a uskoro trebalo raspravljati, dostavljen je, kako nam je potvrđeno, bh. predstavnicima u Njujorku i odmah je proslijeđen u Ministarstvo vanjskih poslova u Sarajevu. Konačnu odluku o tome hoće li BiH glasati za sankcije Iranu ili protiv njih, donijet će Predsjedništvo BiH, koje će veoma brzo morati saopćiti stav o američkom prijedlogu.

Munjevita brzina

Predstavljanje novog nacrta rezolucije o sankcijama došlo je neočekivano brzo. Diplomatska akcija Vašingtona da, u manje od 24 sata nakon sporazuma koji su u Teheranu potpisali Iran, Turska i Brazil, u Vijeću sigurnosti predstavi novi paket sankcija Iranu, čini se, sakupila je više pristalica nego onih koji će joj se protiviti.

Faksimil američkog prijedloga: BiH je na potezu

Faksimil američkog prijedloga: BiH je na potezu

Odluka da nacrt sankcija bude upućen u proceduru donesena je munjevitom brzinom, nakon što je u utorak američka državna tajnica Hilari Klinton (Hillary Clinton) u Senatu izjavila da su Sjedinjene Države postigle dogovor o jakom nacrtu sankcija uz saradnju i Rusije i Kine.

Za ove države, naročito za Kinu, mediji su špekulirali da mogu biti glavna prepreka za usvajanje nove rezolucije. Nakon konsultacija u Vijeću, kineski diplomati rekli su kako Peking vjeruje da ne treba zatvoriti vrata diplomatiji i da oni podržavaju brazilsko-tursku inicijativu. Kinezi, međutim, nisu najavili da će biti protiv rezolucije.

Ruski ambasador u Vijeću sigurnosti Vitalij Čurkin bio je konkretniji i rekao je za “Avaz” da njegova država nema ništa protiv ovakvog teksta rezolucije, ne ulazeći u detalje. Čurkin je za naš list kazao da su sada na potezu i nestalne članice Vijeća sigurnosti, među kojima je i BiH, a čija mišljenja treba saslušati, jer je to uobičajena praksa.

Nuklearni program

Ruski ambasador nije želio govoriti, kako je kazao, “u ime tih država”, ali nam je potvrdio da je i predstavnik BiH nakratko govorio u Vijeću sigurnosti. Kako saznajemo, ambasador BiH pri UN-u Ivan Barbalić nije iznosio stav BiH o prijedlogu SAD, već samo konstatirao da će nacrt biti proslijeđen državnim institucijama.

Ambasadorica SAD pri UN-u Suzan Rajs (Susan Rice) predstavila je najvažnije elemente nacrta nove, četvrte rezolucije s paketom sankcija protiv Irana zbog njegovog nuklearnog programa.

Rajs je rekla da je svrha ove rezolucije povećanje odgovornosti Irana ako u potpunosti ne ispoštuje zahtjeve Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA). Novi nacrt sadržavat će oštrije sankcije nego tri prethodne rezolucije.

Zatečeni zvaničnici

Američka inicijativa, koju slijede stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a Velika Britanija i Francuska, te Njemačka, kao vanjska članica Grupe 5 + 1, donekle je zatekla i zvaničnike Ujedinjenih naroda. Portparol Ban Ki-mona (Ki-moon) rekao je za “Dnevni avaz” da generalni sekretar prati šta se zbiva, “ali sve je čvrsto u rukama Vijeća sigurnosti UN-a”.

Proširenje embarga na oružje

Nacrt rezolucije o sankcijama predviđa nove mjere protiv Irana, uključujući proširivanje embarga na oružje i uvoz vojne opreme. Traži se, između ostalog, i od država da zaustave sve finansijske transakcije i djelatnost banaka ako se vjeruje da postoji veza s iranskim nuklearnim programom, strožije kontrole i inspekcija robnih pošiljki iz Irana te dodatne sankcije, blokada sredstava i putovanja, za osobe koje su povezane s Iranskom revolucionarnom gardom.

Avaz

Leave a Reply