Profesor Fikret Čaušević: Energetski sektor je šansa bh. ekonomije

0

Najveća finansijska kriza u posljednjih 70 godina u svijetu, prema svim prognozama, naredne godine dolazi "na velika vrata" i u BiH. Očekuje se smanjenje broja radnih mjesta, manje kredita i još niži standard stanovništva. O krizi i bh. ekonomiji govorio je gost Dnevnika 2 profesor Univerziteta u Sarajevu dr. Fikret Čaušević.

"Naredna godina će biti jako teška, teža od ove godine, ali ekonomska kriza nije zahvatila samo BiH, već cijeli svijet. Prema izvještaji o konkurentnosti, BiH je na 107. mjestu od 134 zemlje u svijetu za koje je mjeren indeks konkurentnosti. Energetski sektor je šansa bh. ekonomije i taj projekt treba realizirati kako bi posljedice krize bile manje", kaže Čaušević.

"Bh. vlasti su trebale mnogo ranije dogovoriti ustavne promjene, još prije dvije godine, te ih realizirati, a trebale su i početkom ove godine mnogo efikasnije koordinirati ekonomsku politiku na međuentitetskom nivou i poboljšati relaciju Vijeće ministara – dvije entitetske vlade", smatra Čaušević i dodaje da su upravo institucionalna politička nestabilnost i vladina neefikasnost najlošiji faktori konkurentnosti bh. ekonomije.

Na pitanje šta bi vlasti trebale poduzeti, Čaušević odgovara: "Političari bi se sada trebali odreći drugog mandata i povući prave poteze. A pravi potez u Federaciji BiH je da se dvije najveće bošnjački stranke prestanu svađati, odnosno, da donesu prave poteze, pogotovo kad je u pitanju energetski sektor."

Što se tiče RS-a, ekonomski program vlade Milorada Dodika, onako kako je napisan na papiru, predstavlja jedan logičan program za sljedeću godinu, smatra Čaušević. "Vlada FBiH bi trebala poduzeti slične mjere, a Vijeće ministara BiH bi trebalo koordinirati na sličan način realizaciju infrastrukturnih projekata, uključujući projekte energetskog sektora. To neće riješiti problem, ali će stvoriti osnovu za mnogo lakši izlazak iz krize", kazao je Čaušević u intervjuu za FTV.

Izvor: Svevijesti

Leave a Reply