Teški trenuci za američke marionete
IslamBosna.ba – Henry Kissinger je jednom primjetio da je opasnije biti američki saveznik nego njen neprijatelj. Posljednji primjer: Hamid Karzai, afganistanski predsjednik postavljen od strane Amerikanaca, je u ozbiljnim problemima i zavadi sa svojim ljutitim šefovima u Washingtonu. Obamina administracija sada krivi većinom nemoćnog Karzaija, bivšeg CIA saradnika, zbog američke nemoći da porazi talibane. Washington je optužio Karzaija da je namjestio prošlogodišnje izbore. To je istina, ali je i Amerika učestvovala u tome kada je prije izbora isključila sve stranke koje se protive zapadnjačkoj okupaciji.
Washington, koji podržava diktatore i namještene izbore širom islamskog svijeta, ima “obraza” da ospe vatru na Karzaija zbog korupcije i namještanja glasova. I to u vrijeme dok Pentagon planira potpuno vojno preuzimanje Pakistana. Obamina administracija ne krije da želi zamijeniti Karzaija. Možete skoro čuti kako Washington galami: “Loša lutka, loša…” Karzai je uzvratio i optužio SAD za namještanje glasova. On je po ko zna koji put zahtijevao od vojske da prestane ubijati tolike afganistanske civile.
Nakon toga Karzai je bacio pravu bombu, primjetivši da je SAD okupirala Afganistan da bi dominirala regionom Kaspijskog bazena, bogatim energentima, a ne zbog nepostojeće Al-Kaide i talibana. Karzai je čak rekao da se “talibani odupiru zapadnjačkoj okupaciji”. SAD će uskoro imati 100.000 vojnika u Afganistanu, plus još 40.000 dodatnih NATO vojnika. Karzai je nagovijestio da bi se “mogao pridružiti talibanima”. Washington je uzvratio. Oštra propagandna kampanja je pokrenuta protiv Karzaija. New York Times, “glasnogovornik” Obamine administracije i podržavatelj afganistanskog rata, punom parom traži zbacivanje Karzaija i mijenjanje s boljim upraviteljom.
Američki samopromotor Peter Galbraith, koji je otpušten sa svoga posla u UN-u u Kabulu, izišao je u medije i rekao da bi Karzai mogao biti i ovisnik o drogama i da je lud. Iza sve ove ružne, ali i komične, situacije stoji rastuće neslaganje između Afganistanaca i Washingtona. Nakon 31 godine konflikta, skoro tri miliona mrtvih, još više izbjeglica i zastrašujućeg siromaštva, Afganistanci žele mir. U zadnje dvije godine Karzai i njegovi kriminalni saveznici održavaju mirovne pregovore s talibanima u Saudiskoj Arabiji. Karzai zna da je jedini način da se završi afganistanski konflikt jeste da se prizna snaga afganistanske paštunske većine i njenog borbenog krila – talibana. Politički kompromis s talibanima je jedino i neizbježno rješenje.
Ali Obamina administracija, pogrešno savjetovana od neocona u Washingtonu i drugih pripadnika tvrde struje odlučna je da “pobijedi” i ostvari vojnu pobjedu u Afganistanu (bez obzira šta pod tim mislili), da bi spasili obraz kao velika sila i ostavili baze koje bi ostvarile stratešku kontrolu nad Afganistanom. Prema nekim tvrdnjama SAD je poremetila Karzaijeve mirovne pregovore tako što su u Pakistanu, koji trenutno dobija 7 milijardi dolara u kešu od strane SAD-a, uhapsili višeg talibanskog dužnosnika koji se tu krio, a koji je bio dio pregovaračkog tima s Kabulom.
To je razbjesnilo Karzaija. Zbog toga se on otvoreno suprostavio svojim američkim patronima i počeo se ponašati nezavisnije. Marioneta je odlučila da preuzme kontrolu nad sobom. Ova nova Karzaijeva taktika i politika je zbog činjenice da i Indija i Kina imaju težnje da zamjene američko/britansko/NATO dominaciju nad Afganistanom. Indija šalje novac, oružje i agente u Afganistan i vrše obuku vladinih snaga. Kina, mnogo diskretnije, ima namjeru da iskoristi ogromne, neiskorištene, energetske potencijale Afganistana, za koje Karzai kaže da vrijede trilion miliona dolara, a što je rezultat istraživanja jedne američke agencije koja radi pri vladi.
Rusija, koja se još oporavlja od svog poraza u Afganistanu 80-ih godina prošlog stoljeća, posmatra američke muke u toj zemlji s uživanjem i ne žudi toliko za osvetom. Moskva ima svoje sopstvene ambicije u Afganistanu. U svojim kolumnama stalno sam tvrdio da je najbolja opcija za Karzaija da se udalji od američkog pokriviteljstva i da zahtijeva povlačenje svih okupacionih snaga iz svoje zemlje. Naravno, to je rizičan posao. Sjetimo se Kissingerovog upozorenja. Karzai bi mogao završiti mrtav. Ali bi mogao postati i nacionalni heroj i kandidat za vođu Afganistana. A kao i uvijek Amerikanci nastavljaju praviti iste greške, tražeći radije poslušnike nego demokratske saveznike koji su popularni i legitimni.
Piše: Eric Margolis
Izvor: Toronto Sun