Bosna i Hercegovina “djelimično slobodna” zemlja za medije

0

cenzura-naslovna U Izvještaju Freedom Housea „Sloboda u svijetu 2010″, Bosna i Hercegovina je svrstana u „djelimično slobodne“ zemlje za medije. Četiri zemlje jugoistočne Evrope zabilježile su napredak u protekloj godini.

Bosna i Hercegovina je, kada je riječ o slobodi medija, u kategoriji „djelimično slobodnih“ zemalja, rezultati su izvještaja nevladine organizacije Freedom House. Bosna i Hercegovina dobila je ocjenu četiri za politička prava i tri za građanske slobode. Najbolja moguća ocjena je jedan.

Najuočljiviji napredak zabilježen je na Kosovu, koje je iz kategorije „neslobodnih“ ovoga puta svrstano u „delimično slobodne“ zemlje.  Srbija je ocijenjena kao slobodna zemlja, a u ovu kategoriji prvi put je uvrštena i Crna Gora, navodi se u izvještaju „Sloboda u svijetu 2010“.

Najviše ocjene za Sloveniju

Ocjene su ove godine poboljšane i za susjednu Hrvatsku, koja je svrstana u kategoriju slobodnih zemalja. Kao razlog je naveden „poboljšan tretman prema manjinskim zajednicama Romima i Srbima“.

Albanija i Makedonija su među „djelimično slobodnim“, dok je najbolje ocijenjena zemlja u regionu Slovenija, koja je i za politička prava i građanske slobode dobila najvišu ocjenu, jedan.

U većini zemalja centralne i istočne Evrope evidentan je mali pad u slobodi medija, rezultati su istraživanja, u kojem se navodi da je Rusija i dalje jedna od najopasnijih sredina za medije.

U izvještaju se navodi da je najgore stanje, kada je riječ o slobodi medija, u Bjelorusiji, Burmi, Kubi, Ekvatorijalnoj Gvineji, Eritreji, Iranu, Libiji, Sjevernoj Koreji, Turkmenistanu i Uzbekistanu. U tim zemljama, navodi se u izvještaju, nezavisni mediji ili ne postoje ili jedva funkcionišu.

Opća ocjena – sve manje slobode medija

Opća ocjena je da je sloboda medija u svijetu u 2009. opala četvrtu godinu zaredom, što predstavlja najduže kontinuirano razdoblje opadanja globalnih sloboda u 40-godišnjoj historiji izvještaja.

Opadanje slobode u medijima zabilježeno je u 40 zemalja u Africi, Latinskoj Americi, Bliskom istoku i bivšem Sovjetskom Savezu, što predstavlja 20 posto zemalja svijeta.

S druge strane, izvještaj je pokazao da se stanje medija poboljšalo u Izraelu, u odnosu na ograničenja uvedena tokom rata u Gazi, krajem 2008. i početkom 2009. godine.

DW

Leave a Reply