Finansijska kriza ne utječe na islamske banke!
IslamBosna.ba– Brojni stručnjaci i zvaničnici islamskih banaka i finansijskih institucija potvrdili su da islamske banke nisu pogođene finansijskim krizama, kao i da će bilo koji utjecaj biti ograničen zbog prirode islamskog bankarstva.
Stručnjaci su izjavili islamske banke nisu pogođene trenutnom krizom zbog same prirode islamskog bankarstva, naročito činjenice što nemaju udjela u trgovanju dugovima i drže se na odstojanju od tržišnih špekulacija koje se dešavaju u evropskim i američkim bankama.
Predsjednik izvršnog odbora Bankarske grupacije Albaraka iz Bahreina, Ahmed Yousif, izjavio je da islamske banke se ne oslanjaju na obveznice ili na dionice i nisu uključene u kupovinu i prodaju dugova kao što to radi većina konvencionalnih evropskih i američkih banaka. Naglasio je da se islamsko bankarstvo razlikuje činjenicom zabrane kupovine dugova po islamskom šerijatskom zakonu; dakle, islamske banke su sigurne od posljedica globalne finansijske krize.
Adnan Yousif, koji, također, predsjedava Unijom arapskih banaka opetuje da su islamske banke u velikoj mjeri zaštićene od ove krize; međutim, neminovno je da u nekoj mjeri osjete posljedice krize budući da su one dio šireg globalnog finansijskog sistema i prema tome osjetit će posljedice ukupnog globalnog finansijskog poslovanja, makar na indirektan način.
Yousif predviđa da će ova globalna kriza potrajati još dvije ili više godina. On smatra da su islamske banke predstavljaju sigurno utočište zbog obezbijeđene likvidnosti i njihove dobre pozicije. Uspjeh islamskog bankarstva vodi ozbiljnom razmatranju islamske ekonomije, koja nastavlja da ostvaruje bezbroj postignuća, kao održiva alternativa postojećem globalnom ekonomskom sistemu koga nastavljaju da pogađaju ove krize.
Adnan Yousif dalje je objasnio da očekivani gubici koje će izvjestan broj banaka u regionu Zaljeva i arapskih zemalja pretrpjeti neće biti objavljeni, budući da glavne banke i investicioni fondovi, a naročito fondovi posebnih rezervi (SWF), imaju svoje investicije u Evropi i Americi.
Dr. Fuad Nedim Matradži, generalni direktor i član upravnog odbora Arapske finansijske organizacije, objasnio je da islamske banke nisu još uvijek pogođene hipotekarnom krizom koja je pogodila međunarodna finansijska tržišta i da su one imune na takve krize zahvaljujući jedinstvenim faktorima islamskog bankarstva. Najvažniji faktori su zabrana trgovanja dugovima, poduzimanje mjera opreza protiv pranja novca, kao i zvanična i profesionalna ograničenja na kojima su banke zasnovane, kao što su mjere opreza pri ulaženju u projekte koje sa sobom povlače finansijske poteškoće i rizik.
Dr. Matradži je objasnio da islamske banke imaju nekoliko alternativa [za konvencionalne bankarske proizvode] poput idžare bit-temlik [ugovor o zakupu koji završava prenosom vlasništva], murabaha, itd, koje pokazuju da je islamsko bankarstvo čvrst i sistematski dizajniran alternativni bankarski sistem koji, svakako, treba uzeti za primjer. Od islamskog finansiranja se očekuje da će se više primjenjivati na međunarodnom nivou i također se očekuje porast samog broja korisnika koji će tražiti alternativu u bankarskom sistemu.
Dr. Matradži je dodao da se islamsko bankarstvo razlikuje zbog svoje posvećenosti očuvanju integriteta i distanciranja od rizičnih projekata. Istakao je da su ove krize prouzrokovale značajnu globalnu inflaciju u svjetskim bankama iz razloga što one kupuju dugovanja i povećavaju račune bez opipljivih transakcija ili bez znanja brokera, podvlačeći da islamske banke ne uzimaju učešća u ovakvim poduhvatima.
Dr. Matradži je dodao da samo profit islamskih banaka može biti pod utjecajem međunarodne finansijske krize, ali ne i kapital, koji je zaštićen u islamskom bankarstvu, za razliku od konvencionalnih banaka.
Dr. Teufik Bin Abdul Aziz El Suejlem, predsjedavajući Zavoda za istraživanja i ekonomsko savjetovanje u Zaljevu, rekao je da islamski bankarski sistem predstavlja dio globalnog ekonomskog sistema, kao i da globalni sistem na njega može utjecati negativno ili pozitivno, ali da islamske banke nisu glavni investitori u konvencionalnim zapadnim bankama kako bi i bile pod utjecajem tih kriza.
Dr. El Suejlem je dodao da je utjecaj krize na pojedina tržišta u Zaljevu i okolnim područjima psihološki utjecaj uzrokovan medijskim izvještavanjima u toku proteklih nekoliko dana.
Oslanjajući se na preko 25 godina iskustva u saudijskom finansijskom sektoru, dr. El Suejlem očekuje da će islamske banke uspješno završiti ovu godinu objavom svojih budžeta, zbog jasnoće njihovih ugovora i projekata islamskog bankarstva koji se realizuju širom zemalja islamskog svijeta.
Međunarodna finansijska kriza počela je prije više od godinu dana, a u posljednjih nekoliko mjeseci je pojačana. Međunarodni monetarni fond je upozorio da će ova kreditna kriza za ishod imati gubitke od preko jednog triliona dolara i da se može pogoršati, naročito nakon što je američki finansijski gigant Lehman Brothers, sa tradicijom od 150 godina, pao pod stečaj, a pogotovo prodaju kompanije za finansijske usluge Merrill Lynch Banci Amerike. Ova dva slučaja nagovijestila su najgoru finansijsku krizu do sada, a i dalje se nastavlja sa raspravlja da li je kriza dostigla svoj vrhunac ili najgore još nije došlo.
Izvor: asharq-e.com
Piše: Muhamed el Hamzani
Prevod i obrada: IslamBosna.ba