Goražde: Najmanji kanton uspio premostiti kritičnu godinu

Niska efikasnost
Kako kaže portparol CCIa Muris Bulić, ovom uspjehu doprinijelo je i Ministarstvo privrede BPK dodjelom podsticajnih sredstava i neperspektivnih vojnih objekata privrednim subjektima. Blagovremeno su donešene antirecesione i mjere štednje, te uspješno rebalansima i sredstvima MMF-a „zakrpljen“ budžet, zbog čega CCI vlast u BPK ocjenjuje kao faktor stabilnosti.
U oblasti socijalnog sektora pozitivnim je ocijenjen projekt modernizacije Kantonalne bolnice kreditnim sredstvima, te način rješavanja problema u JU Dom za stare i iznemogle osobe.
– Međutim, porast nezaposlenosti, nizak standard građana, nepostojanje adekvatnih socijalnih mjera, jasne i dugoročne vizije razvoja i finansiranja kantona, prevelika ovisnost o grantovima sa viših nivoa vlasti, govore da vlast u BPK može i treba da uradi mnogo više – ističu iz CCI-a, te dodaju da su Skupština i Vlada imale nisku efikasnost jer su ispunili samo 55, odnosno 61 posto planiranog programa.
U CCI najveće promjene uočavaju u radu Skupštine BPK koja je utrostručila broj održanih sjednica, udvostručila dužinu njihovog trajanja, te od 85 planiranih razmatrala 46 mjera, utvrdivši 16 od 28 planiranih zakona.
Izlet u politiku
– Pasivan odnos, nezalaganje, kašnjenje i izostajanje sa sjednica i isključiva briga za povećanjem plaća dijela poslanika, govore da je njihov izlet u politiku bio greška političkih partija koje su ih kandidirale. Zbog svih građana koji očekuju više, nadamo se da poslanici kao što su Jasmina Omerbašić (SBiH), Hasan Tafro (SDA) i Dragomir Bilić (SDP) neće više imati priliku da za velike pare zastupaju samo svoje interese, nego će napokon za skupštinskom govornicom progovoriti i o životu običnog čovjeka – stoji u analizi CCI.
Bulić dodaje da su „ćutolozi“ prepoznati, te da građani na narednim izborima trebaju reći šta misle o njima.
Avaz