‘Delić je dostojanstveno podnosio nepravdu koja mu je nanesena’

0

altZnala sam da je general narušenog zdravlja, kazala je Vidović, šefica tima njegove odbrane u Hagu.

Vrijeme do konačne odluke Žalbenog vijeća Haškog tribunala general Rasim Delić čekao je na slobodi. Uglavnom, boravio je u Visokom i Sarajevu, u krugu svoje porodice. Među rijetkima kod kojih je znao navratiti bila je i Vasvija Vidović.

Vijest o Delićevoj smrti saopćio joj je njegov sin Adnan.

Uloga Del Ponte

– U šoku sam! Prekjučer smo razgovarali telefonom, a dva dana prije toga general je navratio u moj ured u Sarajevu. Kazao mi je da je, jednostavno, svratio da me vidi. Znala sam da je general narušenog zdravlja, ali nisam vjerovala da će smrt biti brža od pravde koju je tako strpljivo čekao. Zaista, niko dostojanstvenije nije podnosio nanesenu nepravdu kao što je to činio general Delić. Bez obzira na to što ga je Tužilaštvo optužilo, general je bio gospodin koji je poštovao i sudije i tužioce i oni su toga bili svjesni – kazala nam je izuzetno potresena Vasvija Vidović.

Ona se nadala pozitivnim informacijama o ishodu žalbe koju je uložila na prvostepenu sudsku odluku. Kazala nam je da je Delić potpuno smiren čekao odluku Žalbenog vijeća.

Prema pouzdanim informacijama, o kojima se godinama šutjelo, optužba protiv Delića bila je rezultat obećanja bivše haške tužiteljice Karle del Ponte (Carla) datog bivšem premijeru Srbije Zoranu Đinđiću, kao nagrade za isporučivanje Slobodana Miloševića Hagu. Naši izvori bliski Tribunalu tvrde da je Del Ponte obećala Đinđiću da će u Hag dovesti i Nasera Orića. To je i učinila.

Srbija je tako dobro “unovčila” Miloševića.

Razni dokumenti

Odvođenje Rasima Delića u Hag bilo je rezultat dugih priprema. Tokom suđenja, u obimnoj dokumentaciji koja je iz BiH službenim i neslužbenim kanalima stizala u Hag mogli su se vidjeti razni dokumenti koji su se ticali samog rada generala Delića, ali i rada mnogih službi koje su organizaciono pripadale Štabu Vrhovne komande i drugim sigurnosnim organima BiH.

Pamet je stala generalu Deliću kada je u “optužujućoj dokumentaciji” vidio zabilješke i izvještaje koje su pisali njegovi saradnici i razni vojni i civilni bezbjednjaci iz Sarajeva, Zenice, Tuzle, koji su, tobože, čuvali integritet oslobodilačke borbe, kao i države BiH.

I to je general Delić stoički podnio.

Završio knjigu o odlasku u Hag

Smrt je generala Delića spriječila da u štampu da knjigu u kojoj je progovorio o svom haškom iskustvu i svemu što ga je pratilo na tom putu.

Prema našim saznanjima, Delićeva knjiga puna je informacija i dokaza o događajima i ljudima koji su kumovali njegovom odlasku u Hag. Iako su se mnogi na vijest o njegovoj smrti ponadali da će Delićeva istina biti pokopana s danom njegove dženaze, očigledno se to, ipak, neće dogoditi. Knjiga na kojoj je s takvim žarom radio ugledat će svjetlo dana. General je to zaslužio, pa makar i posthumno.   

Čekao odluku o žalbi

General Delić dobrovoljno se predao Haškom tribunalu 28. februara 2005., a 15. septembra 2008. osuđen je na tri godine zatvora zbog “okrutnog postupanja i kršenja pravila i običaja ratovanja”, odnosno zbog zločina stranih mudžahedina nad srpskim zarobljenicima u srednjoj Bosni 1995.

Kazna mu je izrečena zbog propusta da spriječi ili kazni okrutno postupanje mudžahedina nad zarobljenim pripadnicima Vojske RS u Livadama i Kamenici, u julu i avgustu 1995.

Delić je prijevremeno pušten na slobodu u maju prošle godine, pošto je odslužio dvije trećine kazne. Odbrana i Tužilaštvo žalili su se na odluku Pretresnog vijeća, a odluka o žalbi očekivala se u naredna dva mjeseca.

Avaz

Leave a Reply