Tadić objavio ‘Izvinjenje za Srebrenicu’ u The Wall Street Journalu

0

boris_tadic_unSrbijanski predsjednik u petak je objavio članak pod naslovom “Izvinjenje za Srebrenicu” u rubrici mišljenja, najtiražnijeg američkog dnevnog lista The Wall Street Journal

“Pokolj hiljade bosanskih muslimana u gradu Srebrenici u julu 1995. predstavlja jedno od najtragičnijih poglavlja jugoslavenskih građanskih ratova 1990-ih”, navodi Tadić u članku, u kojem ističe da je skupština Srbije 30. marta prihvatila deklaraciju o Srebrenici u kojoj “nedvosmisleno osuđuje ratne zločine koji su tamo počinjeni”.

Deklaracija je, po njegovim riječima, proizvod apsolutne posvećenosti Srbije obnovi povjerenja i promicanju prijateljstva i razumijevanja između dva ponosna naroda u regiji. Tadić ističe da u tom “dokumentu bez presedana – prvom takve vrste na zapadnom Balkanu”, skupština Srbije izražava “najdublju sućut i iskreno izvinjenje obiteljima bosanskih muslimana žrtava” pokolja u Srebrenici.

Također navodi da u deklaraciji Srbija reafirmira punu potporu saradnji s Haškim sudom (ICTY), uključujući i hapšenje i prebacivanje u Den Haag ratnog zapovjednika bosanskih Srba Ratka Mladića, optuženog za pokolj u Srebrenici.

Mladića je ICTY prije 15 godina optužio za genocid u Srebrenici, no termina “genocid” nema u deklaraciji skupštine Srbije, niti u Tadićevu članku u The Wall Street Journalu. Presudom Međunarodnog suda pravde (ICJ) u predmetu BiH protiv Srbije, kao i u više presuda ICTY-a protiv srpskih optuženika, utvrđeno je da je pokoljem 8.000 zarobljenih bošnjačkih muškaraca i dječaka u Srebrenici, počinjen genocid.

Šutnja nije prihvatljiva

Tadić u članku ističe kako se nada da će, deklaracija u kojoj se naglašava predanost Srbije poštivanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH, “pomoći da se olakša proces unutarnjih reformi u BiH”.

Šutnja više nije prihvatljiva, niti skrivanje iza zastarjele ratne retorike, navodi Tadić ocjenujući da je u regiji jugoistočne Evrope “počela era odgovornosti”.

Srbijanski predsjednik u članku ne spominje da je njegova zemlja izvela agresiju na Hrvatsku, BiH i Kosovo 1990-ih, te da je praktično cijeli srpski politički i vojni vrh završio na Haškom sudu zbog ratnih zločina, već tvrdi kako je Srbija “pokazala hrabrost da bude prva koja će se izviniti i za gnusne zločine koje su počinile sve strane u jugoslavenskim građanskim ratovima”.

On poziva i druge zemlje regije da učine isto. “Prihvaćanje vlastitog dijela odgovornosti za ono što se dogodilo u prošlosti sastavni je dio učvršćenja demokracije u svakoj zemlji u našem susjedstvu”, navodi Tadić, ocjenjujući da su izvinjenja za zločine “prijeko potrebni koraci za promicanje održivog mira i stabilnosti u regiji”.

Preuzimajući vodeću ulogu u regionalnom pomirenju, Srbija je otvorila vrata drugima da prođu kroz njih, u nadi da mogu zajednički graditi naprednu budućnost kao članovi Evropske unije, zaključuje Boris Tadić u The Wall Street Journalu.

Hina

Leave a Reply