U Ministarstvu vanjskih poslova BiH održani su pripremni razgovori na nivou Vijeća ministara BiH i Vlade Savezne Republike Njemačke o nastavku tehničke i finansijske saradnje u 2010. godini
Ovogodišnji pripremni susreti su nastavak razgovora iz 2009. godine i potpisanog memoranduma o saradnji dviju država na polju tehničke i finansijske saradnje od 13. oktobra 2009. godine kojim je definirano da se za projekte bilateralne saradnje u 2009. godini, kroz kredite i donacije, obezbijede sredstva u iznosu od 137 miliona eura. U 2010. godini se očekuje približan nivo finansiranja, kao i za prethodnu godinu i unapređenje saradnje putem realizacije novih projekata.
Naglašeno je da prijedlozi projekata obuhvate područja demokratije, civilnog društvo i javna uprava, poboljšanje infrastrukture u oblastima pitka voda, menadžment vode, uklanjanje otpadnih voda i druge mjere komunalne infrastrukture, kao i energetska efikasnost i obnovljiive energije. Privredna reforma i izgradnja tržišne ekonomije kroz podršku privrednom zakonodavstvu, unapređenje malih i srednjih preduzeća kao i razvoj finansijskog sektora.
Dogovoreno je da će pravni osnov za potpisivanje memoranduma o saradnji biti novi okvirni sporazum o razvojnoj saradnji između BiH i SR Njemačke, kojim će se aktualizirati Sporazum o tehničkoj saradnji iz 1995. godine. Novi okvirni sporazum omogućiće ujednačavanje propisa za finansijsku i tehničku saradnju, pokrivanje čitavog spektra instrumenata njemačke razvojne saradnje, pojednostavljenje procedura u Njemačkoj, kao i pojašnjenje statusnih pitanja za eksperte delegirane iz Njemačke.
Našu dlegaciju predvodila je pomoćnica ministra vanjskih poslova za bilateralne poslove Jasmina Pašalić, a delegaciju Vlade SR Njemačke, povjerenik Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj Rolf Lerch.
Na sastanku je razgovarano o realizacije tekućih projekata, problemima u njihovoj realizaciji i načinima za njihovo prevazilaženje, te identifikovanju novih projekata. Delegaciju BiH činili su predstavnici ministarstava BiH, oba entiteta i Brčko Distrikta a u delegaciji Njemačke, osim predstavnika BMZ-a, bili su i predstavnici Kreditne ustanove za obnovu (KfW), Njemačko društva za saradnju u Eschbornu (GTZ) i Ambasade Savezne Republike Njemačke u Sarajevu.
Međudržavni razgovori na nivou Vijeća ministara BiH i Vlade SR Njemačke o nastavku tehničke i finansijske saradnje redovno se održavaju dva puta godišnje: pripremni u proljeće i završni u jesen kada se potpisuje Memorandum, kao osnova za realizaciju prihvaćenih projekata.
Vijesti.ba