Dnevnik, koji je prvenstveno glas Komunističke partije Kine, predviđa čak i hladni rat. “Google nije nevinašce”, komentariše međunarodno izdanje novina. “Opće je poznato da Google surađuje s tajnim službama SAD-a.”
“Neka Amerikanci samo probaju”, poruka je nekih državnih medija poslije poteza Googla koji je u utorak preusmjerio rezultate svog pretraživača na hongkonšku stranicu.

Formalno je Google napustio Kinu, ali je u stvarnosti još uvijek prisutan s hongkonškim pretraživačem i kancelarijom u Pekingu s odjelom za oglašavanje, i gdje mladi, prvenstveno kineski programeri, razvijaju specijalne proizvode za lokalno tržište.

Pitanje je: koliko dugo će vlasti ostaviti Google na miru? Peking je već u utorak počeo da cenzuriše rezultate hongkonškog pretraživača. Izvještaji surfera iz Kine kažu da je cenzura vrlo aktivna, jer su rezultati pretraživanja spori i često je nemoguće uspostaviti konekciju.

“Ako se nastavi s cenzurom, to znači da Peking želi kazniti Google na način da Googleov servis napravi neprivlačnim za korisnike”, kaže jedan stručnjak za internet u Šangaju. Kineska vlada je ranije objavila da ne želi politizirati problem s Googlom.

Odlazak Googla pogodio bi skoro 400 miliona korisnika u Kini. Google ima relativno mali udio na kineskom tržištu sa 13% udjela, dok lokalni pretraživač Baidu kontroliše 77% tržišta.

U utorak je oko 100 kineskih aktivista demonstriralo ispred kancelarije Googla u Pekingu. Nakon razgovora s policajcima ostavili su cvijeće i poruke “Google nikada neće izgubiti, živjela sloboda”. Jedan od učesnika bio je i gospodin Teng Biao, jedan advokat iz oblasti ljudskih prava koji je prije nekoliko godina hapšen i zastrašivan od strane policije.

“Demonstracije će nam donijeti malo neprijatnosti, ali mi od srca podržavamo akciju Googla. Dali su prednost slobodi govora iznad komercijalnih interesa, i mi se nadamo da će to privući pažnju na pitanje ljudskih prava u Kini”, rekao je Teng za Reuters.

IslamBosna

By teha5

Leave a Reply