Alkalaj ne može zaštititi ‘zarobljene’ bh. medicinare u Libiji

0

alkalajZa sudbinu bh. zdravstvenih radnika koji su otišli u Libiju konačno se zainteresirao i naš državni vrh. To pitanje pokrenuo je državni parlamentarac Lazar Prodanović zatraživši od ministra vanjskih poslova BiH Svena Alkalaja da kaže šta je njegovo ministarstvo poduzelo da riješi probleme naših medicinara u Libiji.

Dobri odnosi

Alkalaj u svom odgovoru potvrđuje da su naši radnici angažirani isključivo putem privatne inicijative. O takvom aranžmanu MVP ni Ambasada BiH u Libiji prethodno se ne obavještavaju.

– Saznavši za probleme, naša ambasada u Tripoliju kontaktirala je s našim medicinarima i nadleženim organima Libije, ali je, nalažost, višestrano konstatirano da ne možemo utjecati na privatni aranžman, jer nismo subjekt u njima – naveo je Alkalaj.

Prodanović je za “Dnevni avaz” kazao da je njegov motiv da se provjeri sudbina naših medicinara u Libiji bio to što se dešavalo da mnogi od njih nemaju primanja, da su neadekvatno plaćeni te da im se uzimaju dokumenti i oni se onda ne mogu vratiti u BiH.

– S obzirom na to da imamo dobre odnose s Libijom, najbolje je bi bilo potpisati međudržavni sporazum kako bi se našim ljudima garantirala sva prava i ne bi se dešavalo da neke agencije uzimaju novac, a radnike stavljaju u nepovoljan položaj. Najveći profit u tome ostvaruju nesigurne agencije, a naši ljudi izloženi su zloupotrebama i mobingu. Postoje i glasine da oni koji su otišli u Libiju uopće nisu dobili posao u zdravstvu, već neki drugi – kaže Prodanović.   

Sigurnost građana

S druge strane, Safet Šubo iz Sarajeva, vlasnik firme “Dino kompani” i organizator odlaska u Libiju, tvrdi da bh. medicinari nemaju nikakvih problema. Štaviše, prezadovoljni su uvjetima u kojima rade i borave, a sve ostalo su špekulacije, kaže on.

Komentirajući Prodanovićev zahtjev da se ispita aranžman, Šubo je kazao da očito nekome nije u interesu da projekt opstane.

– Libija je ranije tražila dogovor na državnom i entitetskom nivou, ali je to propalo – kaže Šubo.

Predložen međudržavni ugovor

Predstavnici Ambasade BiH u Tripoliju obavili su razgovore u libijskom ministarstvu zdravstva predlažući reguliranje saradnje međudržavnim ugovorom.

– Očekujemo odgovor od njih. Tako bi se izbjegli svi problemi. U pregovore treba uključiti i Agenciju za rad i zapošljavanje BiH – navodi Alkalaj u odgovoru Prodanoviću.

Niko nije tražio da se vrati

– Nije tačno da ne mogu da se vrate, već niko od njih nije to ni tražio. Do sada je iz regiona u Libiju otišlo više od 80 ljudi. Narednih dana doći će delegacija iz Libije, koja će u Sarajevu obaviti intervjue sa zainteresiranima. Planirano je da u ovoj turi u Tripoli otputuje 68 medicinara – rekao je Šubo.

Avaz

Leave a Reply