Tri zanimljivosti iz fizike

0

bigbang1. Heisenbergov princip neodređenosti

Fizičar Werner Heisenberg razvio je poznati Princip neodređenosti koji kaže kako tokom mjerenja fizikalnog stanja kvantnog sistema postoji određena granica preciznosti koja se može postići.

Naprimjer: što tačnije odredite količinu gibanja čestice gubite na tačnosti pri određivanju položaja. Ponovo, ovdje se ne radi u greški pri mjerenju ili nedostatku dovoljno dobre tehnologije već o stvarnom fizikalnom ograničenju.

2. Veliki prasak

Eisteinova Opšta teorija relativnosti predviđa moguću ekspanziju svemira. Georges Lemaitre je pomislio kako to upućuje na mogućnost nastanka svemira iz jedne tačke. Naziv “Veliki prasak”, odnosno “Big Bang” osmislio je Fred Hoyle za vrijeme radio emisije u kojoj je u biti ismijavao teoriju. 1929. Edwin Hubble otkrio je crveni pomak (redshift) udaljenih galaksija što bi značilo da se one udaljavaju od Zemlje. Pozadinsko kozmičko zračenje u mikrovalnom dijelu spektra otkriveno 1965. podupire Lemaitreovu teoriju.

3. Antropički princip

Najnoviji dokazi ukazuju na vrlo zanimljivu mogućnost: da je naš svemir samo malo drugačiji, ne bi mogao postojati dovoljno dugo da se u njemu razvije život. Vjerovatnost postojanja svemira u kojem možemo postojati ekstremno je malena. Kontroverzni antropički princip tvrdi kako svemir može postojati jedino ako se u njemu može razviti život zasnovan na ugljeniku. Iako je antropički princip zanimljiv, više je filozofsko razmatranje nego fizikalna teorija. Ipak, antropički princip predstavlja intrigantnu intelektualnu zagonetku.

IslamBosna.ba/znanost.com

Leave a Reply