H&M, preuzmi svoju odgovornost – bojkotuj Izrael!
IslamBosna.ba – Na stranici kompanije za proizvodnju odjeće Hennes & Mauritz nalazi se poseban odjeljak o korporativnoj odgovornosti gdje se kompanija hvali kako je novčano pomogla žrtvama potresa na Haitiju i gdje se navodi kako kompanija ima za cilj da “preuzme odgovornost za ljude i okoliš na koje kao kompanija utječe”. Kako je moguće da kompanija s takvom vizijom pokrene opsežnu kampanju otvaranja novih trgovina u okupatorskoj zemlji Izrael, dok izraelski režim pljuje u lice cijelom svijetu gradnjom novih ilegalnih naselja, ostaje nejasno.
Ako rukovodstvo Hennes & Mauritz-a vjeruje u svoju moralnu odgovornost, ne bi trebali biti iznenađeni opsežnim međunarodnim protestima zbog osnivanja Izraela. Da je rukovodstvo zabrinuto, vidljivo je i čak šta više potvrđeno od strane predsjedavajućeg Stefana Perssona, koji me je lično kontaktirao telefonom prije neki dan. Iako Persson nije izričito pitao za savjet, dalo se shvatiti kako je kompanija shvatila da je etabliranje u Izraelu, u najmanju ruku, učinjeno u pogrešno vrijeme. Goldstone izvještaj, gdje se Izrael i Hamas optužuju za ratne zločine i povredu međunarodnog prava u Gazi, u ratu početkom 2009. god., još uvijek je aktuelan, uprkos pokušajima Izraela da ga politički učini mrtvim. Ovo je jasno poslije dvije Goldstone konferencije koje su održane tokom posljednjih nekoliko sedmica u Štokholmu. Povrh svega toga dolazi odluka Izraela da izgradi više hiljada kuća u okupiranom Jerusalemu.
Usred svega toga, 16. marta, kompanija H&M otvora trgovinu u Jerusalemu indicirajući nepromišljenost u poslovnom planiranju. Da se zaključiti da pompozna deklaracija o korporativnoj odgovornosti na stranici kompanije nema nikakvu drugu svrhu osim čisto dekorativne.
Možda bi H&M mogao braniti svoje prisustvo u Tel Avivu i drugim mjestima u Izraelu, navodeći da su oni u okviru međunarodno priznatih granica. No, Jerusalem je različit. Zapravo, nijedan dio Jerusalema; čak ni zapadni dio grada u kojem se nalazi H&M trgovina na ruševinama palestinskih sela koja su uništena 1948. god., prema međunarodnom pravu, ne pripada Izraelu.
Prema posljednjoj važećoj rezoluciji UN-a; cijeli Jerusalem treba biti smatran međunarodnom zonom, što se zapravo i poštuje od strane svih država svijeta. Zato sve države, uključujući i SAD, imaju svoje ambasade u Tel Avivu, a ne u Jerusalemu prema kojem se Izrael odnosi kao da je njegov glavni grad. Cijeli Jerusalem je ilegalno pod kontrolom Izraela, sve vlade država u svijetu imaju razumijevanja, ali očito ne i H&M rukovodstvo.
Što bi trebao Hennes & Mauritz učiniti ako shvati da je učinio ogromnu grešku? To je zapravo prilično jednostavno. Učiniti isto što i EU, zamrznuti kontakte s Izraelom.
Evropa je u jesen 2008. godine načinila sporazum s Izraelom u svrhu nadogradnje postojećeg Sporazuma o pridruživanju i pokretanja sveobuhvatne vanjske i sigurnosne saradnje s Izraelom. Kratko nakon toga, Izrael izvodi napad na Gazu, gdje ubija oko 100 Palestinaca, uglavnom civila, vršeći tako odmazdu; 100 Palestinaca za 1 ubijenog Izraelca. EU je tada povukla jedini razuman potez i odlučila zamrznuti Sporazum. Sporazum još uvijek čeka da Izrael počne da poštuje međunarodno pravo i međunarodne ugovore.
Da sam kojim slučajem šef H&M trgovina, odmah bih učinio isto s novim trgovinama u Izraelu. Apsolutni minimum bi bio zaustavljanje otvaranja trgovine u Jerusalemu. Ako ova kompanija za proizvodnju odjeće smatra potrebnim da se zaštiti od optužbi Izraela; miješanja u politiku i ekonomiju, jedino što treba učiniti jeste da ukaže na praksu UN-a i EU-a.
Ako svjetske nacije mogu držati svoje ambasade van Jerusalema, H&M bi bar trebao držati podalje svoje trgovine. A ako EU može reagirati na izraelske zločine protiv međunarodnog prava zamrzavanjem poboljšanja odnosa, onda sve korporacije koje uzimaju svoje korporativne odgovornosti ozbiljno treba da učine isto.
Za Aftonbladet.se napisao Per Gahrton
Prijevod i obrada: IslamBosna
Kompletna lista kompanija i proizvoda za bojkot Izraela (flash prezentacija):
https://www.islambosna.ba/kutubhana/bojkot_izraela/bojkot.html