Poziv G-20 da osmisle strategiju globalnog ekonomskog razvoja

0

gordon_brownBritanski premijer Gordon Brown izjavio je u petak da Grupa 20 razvijenih država i velikih zemalja u rastu mora prerasti u organizaciju koja će promovirati globalni ekonomski rast i upozorio da bi moglo doći do nove finansijske krize ako posustane primjena reformi.

Brown je prošle godine predsjedao grupom G-20, koja je izrasla u glavni forum za koordinaciju odgovora na finansijsku krizu krajem 2008., i prije 12 mjeseci je bio domaćin samita na kojem je dogovoren paket mjera vrijedan 1,1 biliona dolara u svrhu pomoći globalnoj privredi da izađe iz najdublje recesija posljednjih desetljeća, prenio je Reuters.

“Želim da G-20 ne bude samo skupina ljudi koji se sastaju svakih nekoliko mjeseci, nego da ta organizacija osmisli strategiju rasta svjetske privrede”, istakao je Brown.

“Ako samo spriječite da recesija preraste u depresiju, ali ne oporavite gospodarstvo tako da bude spremno za budućnost, postoji opasnost da tako dopustite da svijet zapadne u drugi finansijski problem globalizacije”, izjavio je britanski premijer.

 

Fena

Leave a Reply