Otkriven planet sa zemaljskom temperaturom
Naučnici su po prvi put otkrili planet sa umjerenom klimom nalik na Zemljinu, a korištena tehnika bit će važna za nastavak potrage za drugim planetima van Sunčevog sistema.
Planet nazvan Corot-9b jedan je od oko 400 egzoplaneta otkrivenih u orbitama oko drugih zvijezda, međutim, prvi je koji ima temperature vrlo slične zemaljskim. Kruži oko zvijezde Corot-9 udaljene oko 1500 svjetlosnih godina u zviježđu Štita (Scutum).
Uslovi na egzoplanetima utvrđuju se tokom tranzita odnosno prolaska planeta ispred matične zvijezde.
“To je normalan egzoplanet umjerenih uslova. Iako smo dosad otkrili desetak sličnih ovaj je prvi čija svojstva može dobro istražiti”, objasnila je astronominja Claire Moutou iz European Southern Observatory.
“Corot-9b je prvi egzoplanet koji stvarno nalikuje planetima iz Sunčevog sistema”, rekao je Hans Deeg, voditelj istraživanja objavljenog u magazinu Nature. “Veličina mu je poput Jupiterove, a orbita veličine Merkurove”, dodao je.
24sata.info