Čini se da ovo otkriće uopće nije daleko od njegove praktične upotrebe. Profesor Cagin je upotrebom tzv. "piezokristala" napravio otkriće koje bi moglo biti od ključne važnosti za mnoge aparate koji crpe energiju iz baterija. On je sa svojim saradnicima otkrio da određeni piezokristali mogu da konvertiraju energiju duplo više ukoliko su proizvedeni u vrlo maloj veličini- tačnije u slojevima debljine 21 nanometar (za usporedbu, ljudska dlaka je debela 100 000 nanometara). On je takođe otkrio da, ukoliko je debljina neznatno veća ili manja od ove, piezokristali konvertuju energiju u znatno manjem obimu. Njegovo otkriće je objavljeno u "Physical Review B", žurnalu Američkog društva za fiziku, i govori o potencijalnoj upotrebi ove pojave kod aparata kao što su mp3 plejeri, laptop uređaji, mobiteli i sl.

Međutim, kao i uvijek, mnogo zainteresovanije za otkrića ovakvog tipa je nekoliko američkih federalnih agencija. Agencija za Naprednu Nauku pri Ministarstvu Odbrane je istraživala mogućnosti za proizvodnju energije hodanjem, za baterije opreme američkih vojnika.

"Čak i poremećaji u formi zvučnih valova, kao što su talasi pritiska u gasovima, tečnostima i čvrstim tvarima, mogu biti iskorišteni za proizvodnju energije kroz uređaje nanotehnologije", kaže Cagin.

Piezoelektrični kristali, koji se koriste za ovu tehnologiju, su u stanju da proizvode električni napon kada se na njih vrši mehanički pritisak. Prvi puta su korišteni u Prvom svjetskom ratu za sonarne uređaje. Neki noćni klubovi u Evropi koriste ove kristale tako što ih ugrade u podijume za ples, te se električna energija za svjetlosne efekte proizvodi dok ljudi na njemu plešu.

Njihovo korištenje na nivou nanotehnologije je međutim relativno nova stvar.

Izvor: Science Daily

Prevod i obrada: Islambosna.ba 

By teha5

Leave a Reply