Napad na prostorije IZ u Ljubljani
Nepoznata osoba u noći s petka na subotu šakom je razbila staklo na ulazu u prostorije Islamske zajednice (IZ) u Ljubljani. Na vratima su ostali tragovi krvi. Ovu informaciju našem listu je potvrdio sekretar IZ u Sloveniji Nevzet Porić. Dodaje pri tome da je "iznenađen bijesom osobe koja je udarala u staklo, jer se radi o izuzetno jakom staklu".
Glavni uzrok
– To je tako jako staklo bilo da se morao dobro namučiti da ga razbije i morao je zaista dobro tući – kaže Porić.
U IZ napad na prostorije povezuju s više TV priloga emitiranih u petak navečer o zahtjevima za referendum u vezi s gradnjom džamije u Ljubljani. Izjave su tada davali, između ostalog, i Porić te protivnici izgradnje džamije u slovenskoj prijestonici Zmago Jelinčić i Mihael Jarc.
Jelinčić je predsjednik Nacionalne stranke i poslanik u državnom parlamentu, a Jarc je vijećnik u Gradskom vijeću (GV) Ljubljane i član desno orijentirane "Liste za čistu vodu". Jarc je i pokrenuo pitanje referenduma i najljući je protivnik gradnje džamije, posebno munare koja bi, prema usvojenom prostornom planu Ljubljane, trebala biti visoka 40 metara. Njegova inicijativa naišla je na plodno tlo u Sloveniji.
– Mislim da su TV prilozi glavni uzrok napada, jer je javnost bila potpaljena, a počinilac je bio bijesan zbog toga. Prijavili smo policiji napad i ona će pokušati pronaći počinioca – ističe Porić.
Muftija slovenski Nedžad Grabus potvrdio je za naš list da nema namjeru odustajati od gradnje džamije.
Prostorni plan
– Većina u GV Ljubljana potvrdila je promjenu prostornog plana i odobrila prodaju zemljišta za gradnju džamije. To nam je sada prioritet – kaže Grabus i dodaje da ne zna kada će biti izgrađena džamija.
U Sloveniji trenutno živi 48 hiljada muslimana, od čega ih je 20 hiljada u Ljubljani, a aktuelni gradonačelnik glavnog grada Zoran Janković pobijedio je na izborima i zbog obećanja da će muslimani dobiti džamiju.
Crkva svetog Jakoba
Dio slovenske javnosti upozorava da muslimani u 15 gradova u toj zemlji imaju mjesta za namaz. Ističu i da munara visoka 40 metara neće narušiti ljepotu Ljubljane, na šta se pozivaju brojni kritičari, te napominju da je zvonik Crkve svetog Jakoba s križem visok 66 metara.
Avaz