Ljubić naglašava da ovaj potez pokazuje da su neke nevladine organizacije u službi politike i opozicije, umjesto u službi građana.
On je dodao da EU ne želi kažnjavati građane zbog politike i da oni jedino zahtijevaju ispunjavanje standarda, a ne krojenje političke scene.
– Slučajno sam bio u blizini evropskih parlamentaraca na večeri nakon njihovog sastanka sa nevladinim sektorom i čuo sam komentar da je nevladin sektor katastrofa i da u ovoj državi samo nevladin sektor može biti gori od političara – rekao je Ljubić, dodajući da je njihov potez bio nedopustiv jer su u ime građana tražili da se odgodi ukidanje viza.
Odgovarajući na pitanje da li su u narednom periodu, s obzirom na intenzivirane posjete iz EU, mogući sastanci po pitanju ustavnih promjena, Ljubić je rekao da EU formira politiku prema BiH i da su ušli i u kontakte sa Vašingtonom.
Ljubić je istakao da presudu Suda za ljudska prava u Strazburu treba iskoristiti kao povod da da se provedu potrebne ustavne reforme koje će otkloniti blokade, diskriminaciju manjina, ali i konstitutivnih naroda.
Više predstavnika nevladinih organizacija zatražilo je 15. februara u Sarajevu na sastanku sa evropskim parlamentarcima odgađanje odluke o ukidanju viza dok ne prođu oktobarski izbori.
Sastanku su prisustvovali čelnici Helsinškog komiteta BiH, Omladinske informativne agencije, Transparensi internešnela BiH, Centra civilnih inicijativa, ACIPS-a, Centra za promociju civilnog društva, Nansen dijalog centra i Unije za održivi povratak i integracije u BiH.
Srna