To se desilo tek pošto je Vašington znatno zaoštrio svoju retoriku.
Najoštrija prijetnja u Obaminom govoru bila je upućena na adresu Teherana: „Pošto političko vođstvo u Iranu i dalje ignoriše sve međunarodne obaveze, jedno je sasvim izvijesno: Teheran će biti suočen sa pooštrenim mjerama!“
Čini se da je Obamina poruka u međuvremenu stigla do glavnog grada Irana. Predsjednik Mahmud Ahmedinedžad najavio je na državnoj televiziji da namjerava da popusti u atomskom sporu. Ali, Vašington želi fakte, a ne prazna obećanja: „Iranska vlada krši međunarodno pravo, koje moraju da poštuju sve zemlje“, rekao je Obama.
Teheran ignoriše sve zahtjeve Ujedinjenih nacija, pošto se u podzemnim tunelima i bunkerima i dalje tajno radi na atomskoj bombi – tvrdi Obamina vlada. Ali Vašington daje i prijedloge: jedan od njih je da Teheran u Francusku i Rusiju pošalje 1.200 kg urana radi njegovog obogaćenja, u civilne svrhe. Amerikanci su, zbog toga, nakon tri decenije prekida kontakata prošle godine prvi put ponovo sjeli za pregovarački sto sa Iranom. Uzalud.
„Postoji saglasnost između predsjednika, ministra odbrane i mene: sve opcije su i dalje moguće“, kaže Dejvid Petreus, glavnokomandujući američkih snaga u Persijskom Zalivu. A admiral Majk Mulan dodaje: „Jedna od mogućnosti je, bez sumnje, vojna opcija!“
„Čak i ako se ne uzme u obzir nuklearno naoružanje, već je i konvencionalno naoružanje razlog za najveću zabrinutost“, smatra američki ministar odbrane Robert Gejts.
Iran razumije samo ako smo sa njim nepopustljivi, uvjeren je američki ministar odbrane, pa dodaje: „U regionu Persijskog zaliva bitno smo intenzivirali vojnu saradnju sa tamošnjim saveznicima. Tamo radimo na sistemu nadgledanja sa mora i iz vazduha, kao i na protivraketnom sistemu“.
(dw-world.de)