RS: Inzko nije ‘konačni autoritet’, a PIC je ‘ad-hoc grupa’
RS nema zakonsku obavezu da se pridržava stavova koje zauzima Upravni odbor PIC-a
“Bonska ovlaštenja” visoki predstavnik “sam sebi dodijelio. “Vlada Republike Srpske danas je ponovo saopćila da namjerava predložiti entitetskom parlamentu održavanje referenduma kako bi se građanima RS omogućilo da izraze svoj stav o „postupanjima visokog predstavnika suprotnim Dejtonskom sporazumu“ te da bi „svaki pokušaj sprečavanja referenduma bio direktna povreda demokratije i vladavine prava“.
Uz stav da se referendum koristi i u drugim zemljama kao mehanizam ostvarivanja demokratske vlasti, Vlada RS u saopćenju najavljuje da će „preduzeti sva miroljubiva i zakonska sredstva kako bi osujetila nanošenje štete svojim građanima i institucijama, a koje su rezultat nezakonitih postupaka visokog predstavnika“.
Entitetska vlada, između ostalog, optužuje OHR i neke ambasadore zemalja članica Upravnog odbora Vijeća za implemetaciju mira (PIC) da su „nedavno dali pravno neargumentovane izjave u pogledu odluka visokog predstavnika o nametanju odluka o produženju mandata stranim sudijama i tužiocima, kao i u pogledu stavova i zaključaka Vlade i Narodne skupštine RS“.
U saopćenju Vlada RS je dala i, kako je ustvrdila, ispravke tih pravno pogrešnih navoda, uz ponovljenu ocjenu da su njeni i zaključci Narodne skupštine kojima se odbija nametnuta odluka Valentina Inzka i najavljuje referendum u RS o tom pitanju, „u potpunosti“ u skladu s Dejtonskim mirovnim sporazumom i ustavnim poretkom BiH.
Visokog predstavnika Vlada RS optužuje da „pogrešno tvrdi da je on, u skladu s Aneksom 10. Dejtonskog mirovnog sporazuma, konačni autoritet za tumačenje civilnih aspekata mirovnog sporazuma“, zatim osporava i PIC, uz stav da je „Vijeće za implementaciju mira samoorganizovana, ad-hoc grupa od nekih 55 država i organizacija“, te „da nije u pitanju međunarodna organizacija u smislu međunarodnog prava“.
Vlada RS tvrdi i da se Vijeće za implementaciju mira „čak ni ne pominje u Dejtonskom sporazumu“, pa prema tome, RS (i druge strane potpisnice Aneksa 10 i drugih aneksa) „nemaju zakonsku obavezu da se pridržavaju stavova koje zauzima Upravni odbor PIC-a u svojim kominikeima ili na drugi način“.
Također, Vlada u saopćenju osporava i ,,bonska ovlaštenja” uz stav da ih nije dalo ni Vijeće sigurnosti UN-a, ni PIC, „već ih je sam sebi dodijelio visoki predstavnik“.
Avaz