Špirić, Vrankić i Ahmetović dobivaju po 217.600 KM!

0

ahmetovic-sadikOdluka o podjeli novca među čelnicima Vijeća ministara BiH danas na dnevnom redu

Čelnici Vijeća ministara BiH, predsjedavajući Nikola Špirić i njegovi zamjenici Dragan Vrankić i Sadik Ahmetović, danas će na sjednici dobiti na raspolaganje 651.200 konvertibilnih maraka budžetske rezerve, saznaje “Dnevni avaz”.

Važeći zakon

Špirić, Vrankić i Ahmetović tako će, prema prijedlogu odluke koji će danas razmatrati Vijeće ministara, dobiti po 217.600 KM koje mogu upotrijebiti po svom nahođenju, uprkos činjenici da cijela država kuburi s recesijom i nedostatkom novca.

Odluka se donosi, kako se navodi u obrazloženju prijedloga o kojem će glasati ministri, prema važećem zakonu koji predviđa takvu mogućnost.

Četiri posto ukupne državne rezerve se može, ali i ne mora, prebaciti u ovlaštenje trojici čelnika Vijeća ministara BiH za “interventno korištenje budžetske rezerve”.

Budžetska rezerva o čijem korištenju odlučuje cijelo Vijeće ministara BiH ove godine će iznositi 16.280.000 KM. Četiri posto od toga je 651.200 KM i to će Špirić, Vrankić i Ahmetović dobiti na raspolaganje.

Javni poziv

O dodjeli i korištenju tog novca svaki od njih odlučuje samostalno i donosi odluku, a Ministarstvo finansija BiH tu odluku samo provodi.

Prijedlog odluke o prenošenju ovlaštenja za korištenje državnog novca ne navodi da su njih trojica obavezna bilo kome polagati račun ili bilo koga obavještavati o tome kako su taj novac upotrijebili. Jedino što su obavezni jeste da odluku objave u “Službenom glasniku BiH” deset dana od dana donošenja.

Nikakvi kriteriji o tome kome i kako će ovaj novac državni zvaničnici dijeliti nisu propisani, niti je precizirano da se novac mora davati putem javnog poziva.

avaz

Leave a Reply