Uhapšeno 10 jevrejskih naseljenika zbog paljenja džamije

0

dzamija_gazaViše od 100 izraelskih bezbjednosnih oficira upalo je rano jutros u jevrejsko naselje Jicar, na Zapadnoj obali, uhapsivši 10 jevrejskih naseljenika, uključujući pet za koje se vjeruje da su umješani u paljenje obližnje džamije prošlog mjeseca.

Najmanje dvojica uhapšenih u vezi sa požarom su maloljetnici, rekli su očevici. Zašto je još pet naseljenika uhapšeno nije odmah bilo jasno.

Policajci su silom ušli u sinagogu u naselju i vjerski seminar. Neki od uhapšenih su pohađali taj seminar.

Policija je ranije ovog mjeseca uhapsila jednog tinejdžera, zbog navodne umješansoti u paljenje džamije, ali je on ubrzo pušten.

Izraelske bezbjedonosne snage vjeruju da je taj čin bio reakcija na odluku izraelske vlade da na 10 mjeseci zamrzne izgradnju u naseljima na okupiranoj Zapadnoj obali, kako bi bili obnovljeni pregovori o miru sa Palestincima.

Napadnuta je džamija u selu Jasuf u decembru, kada su vandali zapalili tepihe na kojima se muslimani mole, uništili svete tekstove i ispisali grafite po zidu i podu s prijetnjama: “Budite spremni da platite cijenu” i “Spalićemo vas sve”.

To je izazvalo međunarodnu osudu u koju su se uključile SAD, najbliži izraelski saveznik.

Delegacija iz bloka jevrejskog naselja Guš Ecion, predvođena mirovnim aktivistom, rabinom Menehemom Fromanom, donijela je kopije Kur´ana palestinskom selu nakon napada, izrazivši osudu takvog čina.

Glavni izraelski aškenaski rabin Jona Mecger je posjetio džamiju, upozorivši da je poput napada na tu bogomolju počeo holokaust, tragedija jevrejskog naroda u Evropi u Drugom svijetskom ratu.

Tanjug

Leave a Reply