Na Haitiju pomoć samo za bogate

0

haiti_nasilje_zemljotresIslamBosna.ba– Dok je zemljotres drmao Haiti, nije bilo razlike između bogatih i siromašnih. Zemljotres je pogodio i “obični narod” kao i visoke vladine dužnosnike, moćne biznismene, poginuo je mitropolit Haitija… No, čim je zemljotres prestao i nastupile akcije spašavanja, diskriminacija se vratila u punoj snazi.

Hotel Montana je mjesto gdje su bogati stradali. Elitne spasilačke ekipe iz Španije, Francuske i SAD-a su stoga pohrlile da spašavaju njihove porodice, uključujući i Nadine Cordozo Riedl, jednu od suvlasnica hotela i moćnog investora na Haitiju i u Dominikanskoj Republici.

Prije nego je nastupio zemljotres, Haiti je bio jedna od socijalno i finansijski najpodjeljenijih zemalja. Ne očekuje se da će se to promijeni ni nakon zemljotresa.

“Vrijeme je da se izađe”, kaže Harold Marzouka, vlasnik tvornica špageta i pakovanja u Port-au-Princeu. On je 18 članova svoje porodice čarter-letom poslao u Miami.

Nadine Cordozo Riedl je kasnije pronađena u ruševinama, kako javlja AFP, nepovrijeđena.

Ujedinjene Nacije, s druge strane, po mnogo čemu podsjećaju na svoju ulogu koju su odigrale pri padu Srebrenice.
Dok među preživjelim stanovnicima vlada glad i žeđ, UN-ova baza u Leoganeu, zapadno od Port-au-Princea, je puna vozila, opreme, hrane, vode i ljudstva.
Međutim, kako izvještava BBC-jeva ekipa sa Haitija, umjesto da UN-ovi predstavnici idu među narod i pomažu, oni su se zatvorili u bazu, okupljajući se pored glavnog ulaza i smiješkajući se dok kupuju šampon od lokalnog trgovca.

U isto vrijeme, samo dvije minute hoda niz ulicu, ranjeni i beskućnici čekaju da umru od žeđi ili od infekcije, jer jedina voda koju imaju na raspolaganju je zagađena.

 

IslamBosna

Leave a Reply