Smrt saudijskog akademika i daije u zatvoru… Bio u pritvoru četiri godine

Kasim Kesredi

IslamBosna.ba – U još jednom događaju koji baca svjetlo na kontinuirana kršenja prava učenjaka i daija u Saudijskoj Arabiji, šejh Kasim el-Kesredi, profesor na Univerzitetu kralja Halida, profesor Kur’ana i predsjednik Udruženja Tertil za podučavanje Kur’anu, preselio je u zatvoru državne bezbjednosti u Abhi, nakon višegodišnjeg pritvora i kontinuiranih patnji.

Po pisanju aktivista za ljudska prava iz Saudijske Arabije, šejh el-Kesredi je pao u zatvoru prije nekoliko dana, izgubio svijest i nije bio adekvatno medicinski zbrinut. Nastavio je trpjeti posljedice tog pada sve do svoje smrti.

Smrt el-Kasredija, koji nikada nije bio povezan s bilo kakvim političkim pokretima niti je bio u sukobu s državom, nije bila prirodna, ona je direktna posljedica represivne politike saudijskog režima protiv svakog nezavisnog glasa, pa čak i ako je riječ o umjerenom vjerskom diskursu, kako navode saudijski aktivisti za ljudska prava.

Šejh el-Kasredi je uhapšen 2021. godine zbog prisustva vjerskom predavanju održanom devet godina ranije kod pritvorenog šejha Auda el-Karnija, kao i zbog posjedovanja dvije knjige koje su u to vrijeme bile dostupne u javnim bibliotekama. Optužbe su bile proizvoljne: “narušavanje nacionalnog jedinstva” i “usvajanje ekstremističkog mišljenja”, što jasno pokazuje političku prirodu suđenja kojima se guši sloboda mišljenja u Saudijskoj Arabiji.

Prema opozicionaru Saidu el-Gamdiju, hapšenje šejha el-Kesredija bilo je dio kampanje usmjerene na grupu intelektualaca iz Abhe.

Uprkos poodmakloj starosti i narušenom zdravlju, vlasti su odbile zahtjeve za njegovim puštanjem na slobodu, pa je svoje posljednje dane proveo iza rešetaka. Val tuge i bijesa preplavio je društvene mreže, gdje su ga oplakivali njegovi učenici, kolege i aktivisti za ljudska prava, ističući da je riječ o zločinu koji ne zastarijeva i o očitom kršenju osnovnih ljudskih prava.

Njegovo ime sada stoji uz druge žrtve saudijskih zatvora poput Abdullaha el-Hamida i Muse el-Karnija, čije su smrti također uzdrmale javnost.

Smrt Kasima el-Kasredija nije tek izoliran slučaj, već ozbiljno upozorenje na represivnu stvarnost u kojoj znanje postaje krivica, a slobodna riječ se tretira kao prijetnja nacionalnoj sigurnosti. Režim koji hapsi profesore Kur’ana i osuđuje ih zbog knjiga ne boji se oružja koliko se boji istine.

IslamBosna.ba